Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Chmelař na Radě GAC v Lucemburku
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Chmelař na Radě GAC v Lucemburku

 

Ministři pro evropské záležitosti jednali v úterý 9. dubna 2019 o aktuálním stavu brexitu. Druhá část Rady pro obecné záležitosti (GAC) byla věnována víceletému finančnímu rámci na léta 2021-2027 a zásadám právního státu. Českou delegaci vedl náměstek ministra zahraničních věcí Aleš Chmelař.

Unijní vyjednavač Michel Barnier představil na úvod možné varianty dalšího vývoje, včetně odchodu bez dohody, kterou si však ani jedna strana nepřeje. Evropská komise vydá 10. dubna 2019 zastřešující sdělení, ve kterém bude shrnuta veškerá dosavadní práce na připravenosti na straně EU. Michel Barnier dále hovořil o možnosti odkladu brexitu do 30. června letošního roku a jako třetí možnost uvedl delší, tedy flexibilní prodloužení. 

Vyjednavač EU rovněž ocenil trvající jednotu EU27, která si do budoucna přeje, aby mezi Spojeným královstvím a EU trvalo silné partnerství nejen v obchodních otázkách, ale také v oblasti obrany. Pokud by se brexit uskutečnil bez dohody, podmínkami pro budoucí jednání by tak bylo zajištění práv občanů, finanční vyrovnání a vyřešení irské hranice. 

Ministři se dále shodli, že na mimořádné Evropské radě musí Spojené království jasně vysvětlit další postup, zejména způsob schválení dohody o vystoupení ve Sněmovně. Rozhodnutí o případném prodloužení a jeho délce pak bude na lídrech samotných. Při rozhodování zohlední mimo jiné i dopady na fungování EU, a to v souvislosti s květnovými volbami do Evropského parlamentu a zapojení Spojeného království do dalšího rozhodovacího procesu EU  v agendách, kde panuje jednomyslnost, či které se týkají strategické agendy do budoucna. 

„Je zde vidět určitá úleva z toho, že se Spojené království zavázalo, že bude organizovat evropské volby a že by tedy institucionální stabilita Evropské unie neměla být narušena. Dlouhé prodloužení by přesto mohlo způsobit komplikace, takže zítřejší debata lídrů EU bude o délce prodloužení a jeho podmínkách. Hlavním cílem České republiky je vyhnout se tvrdému brexitu,“ uvedl náměstek Aleš Chmelař.

Ve druhé části jednání diskutovali ministři o finančním rámci na léta 2021-2027 a o hodnotách EU. Ministři také přijali závěry Rady k reflexnímu dokumentu „Směrem k udržitelné Evropě do roku 2030“.

Diskuse o finančním rámci EU se týkala především koheze a společné zemědělské politiky. „Klíčovým úkolem kohezní politiky je podpora konvergence členských zemí i jejich regionů. Kohezní politika a její zdroje by měly být přednostně zaměřeny na méně rozvinuté regiony právě proto, aby bylo dosaženo cílů konvergence,“ řekl v rozpravě náměstek Aleš Chmelař.

Rada GAC se v závěru zasedání věnovala stavu právního státu v Maďarsku a vládě práva v Polsku. Evropská komise informovala členské státy EU o pokroku od února 2019, kdy se tématu naposledy věnovala Rada pro obecné záležitosti.

 

.