Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Stašek jednal v Brazílii a podpořil podnikatelskou misi
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Stašek jednal v Brazílii a podpořil podnikatelskou misi

 

Státní tajemník Miloslav Stašek navštívil ve dnech 8. až 10. dubna 2019 Brazílii, kde zahájil projekt na podporu ekonomické diplomacie českých firem se zaměřením na obrannou a bezpečnostní techniku, vedl konzultace s generálním sekretářem Ministerstva zahraničních věcí Brazilské federativní republiky Otáviem Brandellim, jednal s náměstkem ministra vědy, techniky, inovací a komunikací Paulem Alvimem a vrcholnými představiteli velení brazilské armády a Ministerstva obrany o intenzifikaci bilaterální bezpečnostní a ekonomické spolupráce mezi ČR a Brazílii a současně podpoře společných projektů na poli vědy, výzkumu a inovací.

Na úvod pracovní cesty státní tajemník Miloslav Stašek společně s místopředsedou Hospodářského výboru PSP poslancem Pavlem Juříčkem slavnostně zahájili projekt na podporu ekonomické diplomacie, v rámci něhož prezentovali zástupci 13 českých firem brazilským partnerům sofistikovaná řešení se zaměřením na obrannou a bezpečnostní techniku, krizový management a CBRN, ale také inovativní produkty a služby z oblasti IT využitelné pro ozbrojené složky. „Jsem rád, že mnohé z českých společností nehledají jen obchodní partnery, ale i investiční příležitosti na brazilském trhu v segmentu obranného a bezpečnostního průmyslu a návazných technologií“, sdělil brazilským partnerům státní tajemník Stašek. Projekt dále zahrnoval ve dnech 9. a 10. dubna 2019 i za účasti českých firem sérii schůzek s vysokými zástupci brazilských ozbrojených složek. Státní tajemník Stašek se dále sešel s vrcholnými představiteli brazilské armády a ministerstva obrany - generálem F. Lanciou a náměstkem ministra obrany Dr. Marcosem Degautem.

Jednání s generálním sekretářem Ministerstva zahraničních věcí Brazilské federativní republiky Otáviem Brandellim, které proběhlo dne 9. dubna 2019, bylo zaměřeno na bilaterální vztahy obou zemí, možnosti spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti, obchodu, vědy a výzkumu a na aktuální mezinárodní otázky, jako je Brexit, situace ve Venezuele, vztahy s USA a Izraelem ve světle nedávné návštěvy brazilského prezidenta J. Bolsonara a spolupráce V4 a Brazílie. V zájmu další intenzifikace vztahů oba partneři rovněž projednali předpokládanou výměnu vzájemných návštěv vrcholných představitelů obou zemí a shodli se na tzv. „road map“.  

Dne 10. dubna 2019 státní tajemník Miloslav Stašek společně s místopředsedou Hospodářského výboru PSP poslancem Pavlem Juříčkem jednali s náměstkem ministra vědy, techniky, inovací a komunikací Paulem Alvimem. Hlavním tématem jednání byla připravovaná bilaterální dohoda o spolupráci v oblasti vědy, technologií, inovací a komunikací. Těžištěm jednání byl i brazilský program na podporu inovací pro zahraniční výrobce autosoučástek a o již probíhající spolupráci mezi ČR a Brazílií v oblasti vědy, technologií a inovací v návaznosti na návštěvu delegace českých vědců, která proběhla v únoru letošního roku. „Je v zájmu obou zemí prohlubovat potenciál obchodní a ekonomické spolupráce, zejména v oblasti vědy, výzkumu a inovací, jakož i technologií a komodit s vysokou přidanou hodnotou“, zdůraznil státní tajemník při jednání s brazilskými partnery. Stranou zájmu českých podnikatelských subjektů by mimo obranný a bezpečnostní sektor neměly zůstat obchodní příležitosti v Brazílii v důlní a těžební technice, energetickém sektoru, agro-potravinářském sektoru a vodohospodářství včetně environmentálních technologií.

Státní tajemník Stašek jednal v Brazílii a podpořil podnikatelskou misi

Státní tajemník Stašek jednal v Brazílii a podpořil podnikatelskou misi

Státní tajemník Stašek jednal v Brazílii a podpořil podnikatelskou misi

Státní tajemník Stašek jednal v Brazílii a podpořil podnikatelskou misi

.