Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček jednal s  šéfem ománské diplomacie bin Alawím
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček jednal s šéfem ománské diplomacie bin Alawím

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček přijal v pondělí 15. dubna 2019 ministra zahraničních věcí Sultanátu Omán Júsufa bin Alawího. Hlavními tématy byly prohloubení bilaterálních vztahů v politické i ekonomické oblasti a možnosti navýšení vzájemného obchodu. Ministři diskutovali také o rozvoji bilaterální smluvní základny a regionálních otázkách.

„Vztahy mezi našimi zeměmi jsou čím dál intenzivnější, což dokazuje i dnešní první návštěva ománského ministra zahraničí v ČR.  Oceňuji rostoucí spolupráci mezi univerzitami, samosprávami a dalšími institucemi, protože základem úspěšných vztahů jsou kontakty mezi lidmi,“ uvedl ministr Petříček. Šéf české diplomacie během jednání ocenil také mediační roli Ománu v regionálních záležitostech.

V březnu podepsala ČR s Ománem dohodu o leteckých službách, nyní se jedná o podpisu dohody o zamezení dvojího zdanění, která napomůže dalšímu rozvoji ekonomických vztahů. Omán představuje pro české podnikatele velký trh zvláště v oblasti dopravních technologií, obnovitelných zdrojů a energetiky. Obě země jsou vzájemně lákavými turistickými destinacemi a je zde velký potenciál pro další růst. Obrat vzájemného obchodu dosáhl v minulém roce 80,5 milionů dolarů.   

Návštěva ománské ministra zahraničí navázala na cestu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Ománu v roce 2016 a také na březnovou cestu předsedy Senátu Jaroslava Kubery. 

Ministr Petříček jednal s šéfem ománské diplomacie bin Alawím

Ministr Petříček jednal s šéfem ománské diplomacie bin Alawím

.