Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

NM SED během návštěvy Českého centra excelence .jpg
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa otevřel český stánek na veletrhu AgriTech Expo v Zambii

 

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa navštívil ve dnech 9. až 13. dubna 2019 Zambii. Hlavním cílem jeho cesty bylo zaštítit český pavilon na zemědělském veletrhu AgriTech Expo 2019 konaném v Chisambě, jednat s představiteli místní vlády a obecně zviditelnit aktivity České republiky v Zambii. Během své cesty se náměstek Tlapa sešel mimo jiné s prezidentem Zambie, ministryní při Úřadu viceprezidentky, ministrem zemědělství, ministrem spravedlnosti či náměstky na ministerstvech zahraničních věcí a zdravotnictví.

AgriTech Expo představuje největší zemědělský veletrh v Zambii a zahrnuje stovky místních a mezinárodních vystavovatelů, návštěvníci mohou navštívit živé demonstrace na plodinách a zvířatech, ukázky zemědělských strojů, technické a praktické workshopy a obchodní salonky. Veletrh skýtá zajímavou příležitost pro výrobce zemědělské techniky, krmiv a potravinářského vybavení, včetně pivovarů a destilačních přístrojů, přístrojů na úpravu vody a zavlažování.

Česká republika svůj pavilon otevřela již potřetí v řadě, své produkty zde vystavily firmy Eurobagging, Farmet, Chovatelské družstvo Impuls, TechnoExport, VVS Verměřovice či Zetor. K dalším účastníkům českého stánku patřila Mendelova univerzita a implementátoři českých rozvojových projektů v Zambii – organizace Člověk v tísni, Charita Česká republika a Njovu.

Prohlédnout si národní expozici přišel také prezident Zambie Edgar Chagwa Lungu společně s ministrem zemědělství Michaelem J. Katambem. „Jsem rád, že Česká republika a Zambie spolupracuje v mnoha oblastech a každý rok přibývají nové iniciativy, které dále prohloubí vzájemnou spolupráci,“ uzavřel svou návštěvu českého stánku prezident Lungu.

Zambie patří mezi šest prioritních zemí české rozvojové spolupráce, Česká republika zde každý rok investuje několik desítek milionů korun do rozvoje země. Zambie také patří k potenciálním novým trhům pro české firmy – výrobce zemědělské, dopravní, těžební či energetické techniky a zařízení. Náměstek Tlapa ocenil Zambii jakožto důležitou partnerskou zemi, s níž se od znovuotevření ambasády v roce 2017 daří vzájemné vztahy úspěšně rozvíjet, a to zejména v politické, ekonomické a rozvojové oblasti.

I proto se náměstek Tlapa během prvního dne návštěvy setkal, kromě jiných, i se státním tajemníkem zambijského ministerstva zahraničních věcí Chalwe Lombem. Tématem jednání byl rozvoj vzájemných vztahů, příprava návštěv na nejvyšší úrovni a spolupráce v rámci mezinárodních organizací. „Zambie nabízí řadu investičních příležitostí v zemědělství, infrastruktuře, těžbě, zdravotnictví a dopravě. Česká republika umí nabídnout svá řešení ve všech těchto sektorech," uzavřeli svá jednání oba náměstci. Pokračují také jednání o uzavření vzájemné dohody o zamezení dvojímu zdanění mezi ministerstvy financí obou zemí.

Závěrem své cesty náměstek Tlapa navštívil České centrum excelence, které od roku 2017 nabízí školení a praktické demonstrace místním farmářům. "Stovky úspěšných školení v šlechtění nových odolnějších odrůd, stromů, pěstování ryb, využití bioplynu či solární energie či nových technik chovu skotu dobře ukazují český příspěvek k rozvoji Zambie," shrnul návštěvu náměstek Tlapa.

galerie

Tisková zpráva NMSED v Zambii

.