Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Česká republika a lusofonní svět: současnost a budoucnost spolupráce
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček zahájil konferenci „Česká republika a lusofonní svět: současnost a budoucnost spolupráce“

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček zahájil ve středu 24. dubna 2019 společně s ministrem zahraničních věcí a komunit Kapverd a státní tajemnicí zahraničních věcí a spolupráce Portugalska v Černínském paláci konferenci věnovanou spolupráci České republiky s portugalsky mluvícími zeměmi.

Česká republika má zájem na prohlubování všestranných vztahů s portugalsky mluvícími zeměmi, které jsou sdruženy ve Společenství portugalsky mluvících zemí (CPLP). CPLP je společenství devíti států (Angola, Brazílie, Kapverdy, Guinea-Bissau, Mosambik, Portugalsko, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Východní Timor a Rovníková Guinea) s úředním jazykem portugalštinou a více jak 270 miliony obyvatel. V listopadu 2016 získala ČR pozorovatelský status, pomocí kterého má nástroj na další rozvíjení vztahů se státy se značným ekonomickým potenciálem. Vzájemný obchod ČR se zeměmi CPLP se za posledních 10 let zdvojnásobil, v loňském roce dosáhl 1,5 miliardy eur.

Ve středu 24. dubna 2019 MZV hostilo konferenci „Česká republika a lusofonní svět: současnost a budoucnost spolupráce“ věnované CPLP a vzájemným vztahům s ČR, na které vystoupili zástupci Portugalska, Kapverd, Brazílie či Angoly. Konference, zahájené ministrem zahraničních věcí ČR Tomášem Petříčkem, se zúčastnili představitelé podnikatelského sektoru, státní správy, akademické sféry či široké veřejnosti. Luís Felipe Tavares, ministr zahraničních věcí a komunit Kapverd, které v současné době CPLP předsedají, hovořil o prohlubování všestranné spolupráce mezi členskými státy a vyzdvihl aktivní roli České republiky v CPLP. Ministry doplnila státní tajemnice zahraničních věcí a spolupráce Portugalska Teresa Ribeiro a výkonný tajemník CPLP Francisco Ribeiro Telles, který k účastníkům konference promluvil pomocí krátké videozdravice. Následně proběhly dva diskuzní panely, první zaměřený na obchodně-ekonomické vztahy České republiky se zeměmi CPLP, druhý na vzájemnou spolupráci v oblastech vzdělání, vědy či kultury. 

Na okraj konference hovořil ministr Petříček s ministrem Tavaresem o prohlubování vzájemné spolupráce v politické i ekonomické oblasti či podpoře rozvoje afrického kontinentu. Ministr Petříček ocenil rozvoj bilaterálních i ekonomických vztahů. „Česká republika má zájem na prohlubování spolupráce s Kapverdami v oblasti obchodu a investic. Jednou z významných oblastí je turistický ruch, který nabízí nesčetné investiční možnosti pro české firmy. Kapverdské ostrovy jsou zároveň oblíbenou destinací pro české turisty. Jejich počet se na Kapverdách každoročně zvyšuje,“ uvedl ministr Petříček.

Při této příležitosti rovněž proběhly bilaterální konzultace náměstka ministra Martina Tlapy se státní tajemnicí Teresou Ribeiro, které byly primárně zaměřené na rozvojovou spolupráci v Africe.

.