Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Výročí 100 let od navázání česko-dánských diplomatických vztahů
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výročí 100 let od navázání česko-dánských diplomatických vztahů

 

Ve dnech 25. a 26. dubna 2019 se uskutečnily bilaterální konzultace náměstka ministra zahraničních věcí ČR Aleše Chmelaře s náměstkem ministra zahraničních věcí Dánska Carstenem Grønbech-Jensenem. U příležitosti výročí 100 let od navázání česko-dánských diplomatických vztahů zahájili náměstci v prostorách Ministerstva zahraničních věcí ČR vernisáž výstavy „Sofiina volba po česku“

V úvodu vernisáže výstavy „Sofiina volba po česku“ náměstci ve svých proslovech připomněli jak výročí 100 let od navázání česko-dánských diplomatických vztahů a jejich následný vývoj, tak i současné vynikající vztahy obou zemí.

Výstavu samotnou uvedla její autorka Judita Matyášová. Přibližuje příběhy českých židovských dětí, které před vypuknutím 2. světové války unikly tragickému osudu svých rodin odchodem z protektorátu do Dánska. Asi osmdesát dětí přijaly dánské rodiny ve svých domovech na dánském venkově a umožnily jim přežít první roky války před jejich dalším odchodem do Švédska a dále do světa.  

Bilaterální konzultace potvrdily přátelský a bezproblémový charakter vztahů a potenciál jejich dalšího růstu. Obě strany se shodly, že Česká republika i Dánsko jsou velmi dobrými partnery v EU i NATO, sdílejí a prosazují podobné pozice a hodnoty na mezinárodní scéně. V souvislosti s nadcházejícím odchodem UK z EU panovala shoda nad potřebou užší spolupráce mezi „like-minded“ zeměmi v řadě aktuálních otázek spojených s dalším fungováním EU, strategickými prioritami nové Evropské komise v období 2019-2024.

.