Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček připomněl organizátory dětských záchranných transportů 1939
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček připomněl organizátory dětských záchranných transportů 1939

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček připomněl u příležitosti 80. výročí dětských záchranných transportů z okupovaného Československa do Velké Británie osobnosti, které se zasloužily o záchranu dětských životů. Akce pod názvem „Neviditelní hrdinové“ se uskutečnila v Černínském paláci 30. dubna 2019. V předvečer připomínky odhalil ministr Petříček pamětní desku zachránkyni tisíců lidí a iniciátorce záchranných dětských transportů Doreen Warrinerové v hotelu Alcron.

Ministr Petříček u příležitosti osmdesátého výročí tzv. „Kindertransportů“ z okupovaného území Čech a Moravy do Velké Británie (někdy nepřesně nazývaných „Wintonovy vlaky“) připomněl činy zachránců 669 dětí a dalších osob pronásledovaných nacisty, včetně těch méně známých a zapomenutých. Do Prahy se na slavnostní odpoledne s názvem „Neviditelní hrdinové“ sjeli potomci hlavních organizátorů záchranné mise z roku 1939. Ministr Petříček jim jako poděkování předal zvláštní pamětní list. Přítomni byli zástupci rodin, které nabídly českým dětem ve Velké Británii pomoc, a také samotné zachráněné děti. Je to vůbec poprvé, co se v ČR podobné setkání uskuteční.

Mezi klíčové organizátory záchranných transportů patřili Marie Schmolková, Doreen Warrinerová, Nicholas Winton, Trevor Chadwick, Beatrice Wellingtonová, Bill Barazetti a další. Přidala se také řada organizací a institucí, politických, náboženských i charitativních. Rozhodující úlohu sehrály rovněž britské rodiny, které dětem v zoufalé situaci nabídly zázemí svého domova.

„Měl jsem možnost poděkovat potomkům rodin, které se v roce 1939 postaraly o české děti - ty do Velké Británie utekly před jistou smrtí. Mnoho britských dobrovolníků patřilo k nepříliš majetným vrstvám, přesto projevili lidskost, soucit a solidaritu,“ uvedl ministr Petříček. Během slavnostního odpoledne vystoupili s projevem také velvyslanec Velké Británie v ČR Nicholas Archer, za zahráněné děti Evy Leadbeater a za zachránce synovec Doreen Warrinerové Henry Warriner.

Ministr Petříček v předvečer slavnostního odpoledne dne 29. dubna 2019 odhalil pamětní desku zachránkyni tisíců lidí a iniciátorce záchranných dětských transportů Doreen Warrinerové. Autorem pamětní desky Doreen Warrinerové, která je umístěna u vstupu do hotelu Alcron je český architekt, herec a popularizátor architektury David Vávra.

Cílem akcí bylo zdůraznit, že v příběhu záchrany dětí i dospělých z nacisty obsazených českých zemí figurovala celá řada hrdinů z řad zdánlivě obyčejných lidí, ale také to, že potřeba solidarity s lidmi v ohrožení zůstává aktuální i v dnešním světě.

galerie

Ministr Petříček připomněl organizátory dětských záchranných transportů 1939.

.