Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček na konferenci o sítích 5G zdůraznil nutnost důvěry mezi zeměmi
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na konferenci o sítích 5G zdůraznil nutnost důvěry mezi zeměmi

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček ve svém úvodním projevu na mezinárodní konferenci k budování sítí 5. generace „Prague 5G Security Conference“, konané pod záštitou premiéra Andreje Babiše v Černínském paláci 2. a 3. května 2019, vyzdvihl zejména nutnost důvěry mezi zeměmi, které na sobě budou při budování těchto sítí technologicky závislé. Zdůraznil také, že budování sítí 5G je tématem geopolitickým, a proto bychom měli zvýšenou pozornost věnovat bezpečnosti, ochraně soukromí a celkové odolností sítí nové generace.

„Pokud se bavíme o budování sítí 5G, bavíme se o geopolitice. Náš model mezinárodní spolupráce musí stát na absolutní důvěře a spolehlivosti zemí, na nichž budeme technologicky závislí“ uvedl ve svém úvodním projevu na mezinárodní bezpečnostní konferenci o 5G v Černínském paláci ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Dále zdůraznil, že sítě 5G nepřinesou pouze rychlejší stahování dat. V současnosti obtížně představitelná kapacita mobilních sítí umožní vznik zcela nových odvětví a technologií, mezi něž patří nová generace zařízení schopných komunikovat mezi sebou navzájem, samoříditelná auta, obrovský rozvoj chytrých měst a nespočet dalších změn, které budou znamenat i zásadní změny ekonomické a společenské.

„Jestliže se bavíme o sítích 5G, bavíme se o budoucnosti. A právě proto, že se bavíme o budoucnosti, musíme být také dostatečně opatrní a předvídaví,“ zdůraznil ministr Petříček. Dodal, že počet kybernetických útoků v současnosti dramaticky narůstá a rostoucí tendenci má i jejich sofistikovanost.

„Právě proto je zajištění bezpečnosti sítí 5. generace otázkou strategického významu“. Již v současnosti působí v kybernetickém prostoru škodlivé síly, nezřídka sponzorované státními aktéry, jejichž cílem je podkopat soudržnost naší společnosti či paralyzovat základní funkce státu i celé ekonomiky.

„Při výstavbě sítí 5. generace musíme tedy zvažovat zásadní aspekty z oblasti politické, ekonomické a bezpečnostní, zejména potom ochranu soukromí a celkovou odolnost těchto sítí,“ řekl v závěru svého projevu ministr zahraničí.

Konference se účastní více než 150 expertů ze třiceti zemí z celého světa. Kromě zemí EU a NATO jsou přítomny další rozvinuté země OECD. Toto zastoupení svou šíří potvrzuje závažnost a naléhavost tématu budování sítí 5. generace.

přílohy

Speech by Minister of Foreign Affairs Tomáš Petříček5G... 147 kB pdf (Acrobat dokument) 2.5.2019

galerie

Ministr Petříček na konferenci o sítích 5G zdůraznil nutnost důvěry mezi zeměmi

.