Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Šéf české diplomacie na dvoudenní návštěvě Bruselu
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Šéf české diplomacie na dvoudenní návštěvě Bruselu

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček zastupoval ČR na dvoudenním zasedání Rady EU pro zahraniční věci (FAC) a rovněž na jednání se zeměmi Východního partnerství, které se uskutečnilo v Bruselu v pondělí 13. resp. úterý 14. května 2019. Kromě Východního partnerství byly hlavními tématy jednání šéfů diplomacií členských států EU situace v Libyi a regionu Sahelu. Ministr Petříček v Bruselu rovněž diskutoval se zástupci evropských think-tanků a účastnil se konferencí věnovaných Východnímu partnerství.

První den pracovní návštěvy Bruselu zahájil ministr Petříček společným jednáním ministrů zahraničních věcí zemí EU se svými protějšky ze zemí Východního partnerství. V kontextu 10. výročí vzniku politiky Východního partnerství ministři hodnotili vývoj této politiky EU zaměřené na rozvoj vztahů s Ukrajinou, Gruzií, Běloruskem, Moldavskem, Arménií a Ázerbájdžánem za uplynulých 10 let a diskutovali o jeho budoucnosti po roce 2020. „Pro Českou republiku je Východního partnerství srdeční záležitostí. První summit proběhl pod taktovkou českého předsednictví EU v Praze v roce 2009 a od té doby země tohoto regionu ušly obrovský kus cesty,“ připomněl ministr Petříček. „Dobré vládnutí, intenzivní ekonomická spolupráce, dopravní propojení s Evropou, větší mobilita a kontakty mezi lidmi přináší jasné pozitivní výsledky nejenom pro země Východní Partnerství, ale také pro EU,“ podtrhl šéf české diplomacie.

Odpolední jednání ministrů zahraničí evropské osmadvacítky bylo věnováno Africkému kontinentu. Ministři diskutovali o aktuální situaci v Libyi, zejména politickému, bezpečnostnímu a humanitárnímu vývoji v zemi.  „Musíme udělat vše pro to, abychom oživili mírový proces v Libyi a přesvědčili všechny strany konfliktu, aby se vrátily k jednacímu stolu,“ zdůraznil ministr Petříček. V debatě věnované Sahelu ministři jednali o možnostech humanitární a rozvojové pomoci EU pro tento region. „Naši humanitární pomoc zemím Sahelu jsme v roce 2018 výrazně navýšili na 66 mil. CZK a směřujeme ji zejména do postižených oblastí v Mali a Nigeru,“ připomněl český ministr zahraničí.

Večer pak šéf české diplomacie diskutoval na půdě Stálého zastoupení ČR při EU se zástupci dvou desítek evropských think-tanků o otázkách evropské bezpečnosti. Akci s názvem „Strategic security questions for Europe“ organizovala bruselská kancelář EUROPEUM.

Druhý den pracovní návštěvy ministr Petříček zastupoval Česko na Konferenci na vysoké úrovni věnované  10. výročí ustavení politiky Východního partnerství, kterou zahajoval předseda Evropské komise Juncker. „Východní Partnerství je úspěšné, není a nebude proti nikomu namířeno,“ zdůraznil při této příležitosti ministr Petříček. „Mělo by zůstat pozitivní politikou vycházející z pravidel založených na odmítnutí politiky násilí, porušování mezinárodního práva a agrese,“ připomněl šéf české diplomacie.

Odpoledne pak pokračovalo jednání Rady FAC ve formátu ministrů zahraničních věcí a ministrů obrany členských států EU s ministry uskupení G5 Sahel, které zahrnuje státy Burkina Faso, Čad, Mali, Mauritánie a Niger. Ministři jednali o možnostech dalšího unijní angažmá v regionu s cílem podpořit demokratizační procesy a přispět k mírovému řešení tamních konfliktů.

Ministr Petříček zakončí svůj dvoudenní program v Bruselu účastí na konferenci věnované bilanci deseti let fungování Východního partnerství a jeho budoucímu směřování, kterou pořádá Civil Society Forum společně se Stálým zastoupením ČR při EU.

galerie

Šéf české diplomacie na dvoudenní návštěvě Bruselu

.