Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček zahájil konferenci Patnáct let ČR v EU
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček zahájil konferenci Patnáct let ČR v EU

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček zahájil ve čtvrtek 16. května 2019 v Černínském paláci konferenci Patnáct let České republiky v EU. Na akci, která byla oslavou a bilancí českého členství v EU, vystoupili také předseda vlády Andrej Babiš nebo česká eurokomisařka Věra Jourová.

„České členství je mladistvé, ale už pevně stojí na nohou, má svůj rozum, a věřím, že neztrácí ideály,“ uvedl ministr Petříček. „Pro mne osobně není členství účetní tabulkou má dáti/dal nebo přehledem cen volání za minutu v EU, je to především hodnotová a kulturní volba. EU jsme my,“ zdůraznil šéf české diplomacie. Zároveň ministr Petříček připomněl, že členské státy s datem vstupu 2004 už si nezaslouží označení nové.

Celkem ve 3 panelech se diskutovalo nejenom o historii českého přistoupení k EU, ale také o hospodářských výhodách a přínosech jednotného trhu nebo o budoucnosti a smyslu našeho členství v EU.  Jedním z vystupujících byl například Ramiro Cibrián, který vedl delegaci Evropské komise v letech 1999 – 2003, tedy v období před referendem o vstupu ČR do EU.

Dalšími tématy konference byly vedle zhodnocení členství v EU také priority České republiky v evropském projektu. „V druhé polovině roku 2022 budeme podruhé předsedat v Radě EU. Je to pro nás jedinečná příležitost, jak více promlouvat do dění v Unii a jak posílit pozitivní obraz naší země jak v samotné Unii, tak i ve světě,“ připomněl na závěr svého příspěvku šéf české diplomacie.

Celý projev ministra Tomáše Petříčka najdete zde.

galerie

Ministr Petříček zahájil konferenci Patnáct let ČR v EU

.