Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček přijal mongolského ministra zahraničí Tsogtbaatara
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček přijal mongolského ministra zahraničí Tsogtbaatara

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček jednal s ministrem zahraničních věcí Mongolska Damdinem Tsogtbaatarem v pondělí 20. května 2019 v Černínském paláci.

Hlavními tématy jednání byly česko-mongolské vztahy. Česká republika má velký zájem i potenciál spolupracovat s Mongolskem v mnoha oblastech (např. energetice, geologii, životním prostředí, potravinářství). Ministři dále diskutovali globální témata mezinárodní bezpečnosti a aktuální situaci v KLDR, účast Mongolska na různých misích k zajištění míru ve světě včetně Afghánistánu.

„Ač geograficky velmi vzdálené, jsou si naše země ve skutečnosti velmi blízké. Oba naše státy prošly v 90. letech ekonomickou transformací a budováním demokracie. Příští rok oslavíme 70 let od navázání diplomatických styků,“ připomněl ministr Petříček. V minulosti v ČR studovalo hodně mongolských studentů, z nichž mnoho ještě stále mluví dobře česky, a zároveň v Mongolsku působily desítky českých expertů. V současnosti je v ČR stále se rozrůstající mongolská komunita a naše firmy podnikají v Mongolsku.

„Vlajkovou lodí naší spolupráce je návrat koně Převalského od našich chovatelů zpět do volné přírody v Mongolsku, tento červen se uskuteční již 9. transport,“ uvedl ministr Petříček.

V rámci jednání bylo podepsáno 5 smluv:

  • Dohoda mezi vládou ČR a vládou Mongolska o zpětném přebírání osob s neoprávněným pobytem;
  • Protokol mezi vládou ČR a vládou Mongolska k provádění Dohody mezi vládou ČR a vládou Mongolska o zpětném přebírání osob s neoprávněným pobytem;
  • Smlouva o sociálním zabezpečení mezi ČR a Mongolskem;
  • Ujednání o kulturní spolupráci mezi Ministerstvem kultury ČR a Ministerstvem vzdělávání, kultury, vědy a sportu Mongolska;
  • Dohoda mezi Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvem vzdělávání, kultury, vědy a sportu Mongolska o spolupráci v oblasti školství a vědy.

galerie

Přijetí mongolského ministra zahraničí Tsogtbaatara

.