Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Stašek jednal v Albánii a podpořil české firmy
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Stašek jednal v Albánii a podpořil české firmy

 

Státní tajemník MZV ČR Miloslav Stašek navštívil ve dnech 20. – 21. května 2019 Tiranu, kde absolvoval řadu jednání na albánských ministerstvech a institucích, na kterých mimo jiné významně podpořil české firmy, aktivní v této balkánské zemi.  
 

Státní tajemník navštívil Úřad pro veřejnou správu, kde si s generální ředitelkou Albanou Koçiu vyměnili názory na problematiku státní a zahraniční služby a pohovořil o novele zákona o státní službě v ČR, která nedávno vstoupila v účinnost. Na Akademii pro veřejnou správu jednal s generální ředitelkou Kleou Maliqi o vzdělávání pracovníků státní správy. Na Ministerstvu zahraničních věcí Albánie projednal s náměstkem ministra Sokolem Dedjou a ředitelem odboru ekonomické diplomacie Andrisem Statoli mimo jiné působení českých firem i některé problémy, se kterými se potýkají při vstupu na albánský trh.

Detailněji o aktivitách českých firem v kontextu podpory jejich pro-exportních zájmů jednal na Ministerstvu zdravotnictví s náměstkyní ministra Mirou Rakacolli, na Ministerstvu infrastruktury a energetiky s ministryní Bellindou Balluku, na Ministerstvu zemědělství s náměstkyní ministra Ermirou Gjeci, s ministrem bez portfeje pro ochranu podnikatelů Eduardem Shalsim a také náměstkem primátora města Tirany Arbenem Mazniku. Na všech těchto jednáních věnovaných hospodářské agendě doprovázeli státního tajemníka Staška představitelé firem CZ LOKO, EGO Zlín, Budvar, Zetor a rovněž zástupce českých investorů s konkrétním zájmem investice do albánského agro-potravinářského sektoru a dalších odvětví.  

Albánie se v žebříčku obchodních partnerů ČR pohybuje na 81. – 83. místě. Hodnota obchodní výměny v roce 2018 dosáhla 93,8 mil. EUR a meziročně se zvýšila o 31,9 %, z toho český export činil 53,5 mil. EUR.

.