Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Stašek v Severní Makedonii
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Stašek v Severní Makedonii jednal se svým protějškem Dimovskim a premiérem Zaevem

 

Státní tajemník MZV ČR Miloslav Stašek absolvoval ve dnech 22. - 23. května 2019 ve Skopji konzultace se svým protějškem státním tajemníkem MZV Republiky Severní Makedonie Viktorem Dimovskim a v rámci setkání s makedonskými obchodními komorami, při kterých podpořil české firmy, rovněž hovořil s premiérem Zoranem Zaevem.
 

Během diskuze se oba státní tajemníci shodli, že úroveň vztahů mezi ČR a Severní Makedonií je vynikající a kontakty mezi oběma zeměmi intenzívní. ČR dlouhodobě podporuje Severní Makedonii v jejich snahách o vstup do EU a NATO a je připravena s ní sdílet své zkušenosti a poskytnout jí expertní i materiální pomoc. Ministerstvo vnitra ČR intenzivně podporuje své makedonské partnery především v oblasti boje proti ilegální migraci. Na obou stranách byl deklarován zájem k navázání podobné spolupráce mezi ministerstvy obrany. Státní tajemníci projednali také možnosti spolupráce mezi ministerstvy zahraničních věcí, například v podobě sdílení českých zkušeností se zákony o státní a zahraniční službě.

Velký prostor byl při jednáních s makedonským partnerem dán také tématu rozvoje hospodářské spolupráce, kterému se státní tajemník Stašek detailněji následně věnoval při jednáních se zástupci makedonských obchodních komor. Zúčastnil se rovněž tradiční pracovní snídaně pořádané Svazem obchodních komor Severní Makedonie s představiteli vlády, kde jako čestný host snídal ve společnosti předsedy makedonské vlády Zorana Zaeva. Místopředseda vlády Kočo Angjušev ve svém projevu mj. informoval o nově dohodnuté investici české společnosti Lokotrans, která na předměstí Skopje vybuduje železniční terminál v hodnotě 20 mil. EUR.

ČR vidí jako perspektivní spolupráci v oblastech vodohospodářství, odpadního průmyslu, ochrany životního prostředí, dopravy a dopravní infrastruktury, ekologické dopravy ve městech, stavebnictví, dopravních staveb, využití zemědělských technologií, spolupráce v oblasti potravinářství a textilního průmyslu, výroby zdravotnických potřeb a léků. Ochrana životního prostředí poskytuje značný potenciál pro spolupráci i vzhledem ke skutečnosti, že Skopje patří k evropským městům s nejvíce znečistěným ovzduším. Severní Makedonie má zájem o ekologické zdroje a využití financování z fondů IPA.

Obchodní výměna za rok 2018 dosáhla hodnoty 400,9  mil. €. Český vývoz do Makedonie činil 120,3 mil. € a český dovoz z Makedonie 280,6 mil. €.

galerie

Státní tajemník Stašek v Severní Makedonii 2019

.