Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček předal ceny za podporu udržitelného rozvoje ve veřejné sféře
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček předal ceny za podporu udržitelného rozvoje ve veřejné sféře

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček předal ve čtvrtek 30. května 2019 Ceny SDGs za podporu udržitelného rozvoje ve veřejné sféře. Ceny SDGs jsou udíleny firmám, nevládním organizacím a veřejným institucím za to, že svou činností přispívají k naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN.

Cíle udržitelného rozvoje mají své důležité místo v naší zahraniční politice, která je tradičně založena na hodnotách humanismu, demokracie a ochrany lidských práv. Jsou vizí světa, o který usilujeme“, řekl ministr Petříček při zahájení slavnostního večera.

Ceny byly uděleny v celkem sedmi kategoriích. Cenu absolutního vítěze si odnesla  softwarová mapová technologie GINA Systém, která svým uživatelům - humanitárním organizacím, integrovaným záchranným systémům a bezpečnostním složkám - umožňuje navigaci v obtížném terénu, koordinaci týmů a efektivní výměnu informací.

Ve dvou kategoriích vybrala vítěze veřejnost v on-line hlasování. Nejvíce hlasů v kategorii veřejná sféra dostalo „Povinné darování“ v praxi od České federace potravinových bank bojující proti plýtvání potravinami v ČR. Tuto cenu předal ministr Petříček společně s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Vítězem v kategorii byznys je projekt Buď Safe Online od Avast Software, jehož cílem je zkvalitnit vzdělávání a prevenci v oblasti bezpečnosti na internetu u dětí na základních školách.

Další vyhlášenou kategorií byla Cena České rozvojové agentury, která je oceněním za významný přínos k naplňování cílů a principů zahraniční rozvojové spolupráce. Jejím letošním výhercem je mojeMORINGA - projekt, který se v jižní Etiopii zaměřuje na zodpovědný obchod se sušenými a drcenými listy etiopského stromu moringa oleifera a výrobu produktů z nich. Cenu pro Mladého leadera do 30 let získal Ondřej Gonzor s aplikací Pochopim.to poskytující učitelům zpětnou vazbu od svých žáků. Cenu za nejlepší zpracování SDGs ve výroční zprávě si odnesla firma Vodafone.

Letos poprvé byl oceněn i projekt, který prosazuje rovné postavení mužů a žen a posiluje postavení žen ve společnosti. Získala ho aplikace MAVIMI, jež propojuje ženy, které chtějí skloubit mateřství a práci, se zaměstnavateli nabízejícími flexibilitu.

Ceny SDGs jsou příkladem partnerství mezi veřejným, nevládním a podnikatelským sektorem pro naplňování myšlenky udržitelného rozvoje. Projekt organizuje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí, Českou rozvojovou agenturou, ministerstvem životního prostředí a ministerstvem pro místní rozvoj. Ceny SDGs byly poprvé udíleny v roce 2017.

Cíle udržitelného rozvoje byly přijaty v OSN v roce 2015. Zahrnují 17 cílů v hospodářské, sociální a environmentální oblasti, které chce OSN naplnit do roku 2030. Směřují k dosažení rozvoje, který nepůjde na úkor přírody ani společnosti a umožní tak naplnění potřeb současné generace, aniž by ohrožoval potřeby generací budoucích. Jejich naplňování se týká všech členských zemí OSN. V ČR jsou naplňovány prostřednictvím Strategického rámce Česká republika 2030.

Více informací o Cenách SDGs

galerie

Ministr Petříček předal ceny za podporu udržitelného rozvoje ve veřejné sféře

.