Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tisková konference MZV k zahájení letní turistické sezóny 2019
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tisková konference MZV k zahájení letní turistické sezóny 2019

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a náměstek pro řízení sekce právní a konzulární Martin Smolek vystoupili na tiskové konferenci k zahájení letní turistické sezóny 3. června 2019 v Černínském paláci. Cílem tiskové konference bylo připomenutí nejdůležitějších zásad, kterými by se čeští občané na dovolené měli řídit, aby snížili rizika vzniku nepříjemných či nebezpečných situací. Ministr Petříček a náměstek Smolek informovali o stálých i nových službách, které jsou letos českým turistům v zahraničí poskytovány ze strany Ministerstva zahraničních věcí a o připravenosti konzulární služby na letní sezónu.

„Naše konzulární služba je na nadcházející sezónu připravena“,sdělil na úvod konference ministr Petříček. Na webu MZV je publikována řada praktických informací souvisejících s cestováním do zahraničí, např. podmínky vstupu do jednotlivých zemí, upozornění na případná specifika a na aktuální bezpečnostní situaci v zemi i případná další rizika.

V turisticky exponovaných destinacích v Chorvatsku (Rijeka, Split), Bulharsku (Burgas), Španělsku (Barcelona) budou zřízena dočasná konzulární jednatelství. Konzulární jednatelství jsou zřizována na přechodnou dobu nejfrekventovanější letní turistické sezóny a mají za cíl pokrýt zejména ty oblasti, ve kterých čeští občané nezbytně potřebují pomoc.

V Chorvatsku a Bulharsku budou opět fungovat  společné policejní hlídky.

V zájmu zkvalitňování konzulární služby MZV ČR rozšiřuje i síť generálních konzulátů. Letos byl otevřen  nově generální konzulát v Manchesteru  a po 10 letech byl opět otevřen generální konzulát v  Miláně.

Velmi úspěšná je mobilní aplikace DROZD, systém k dnešnímu dni využilo přes  318 000 cestovatelů. Aktuálně je nejvíce českých občanů zaregistrováno v Egyptě, dále v USA, Turecku či na Novém Zélandě. Poslední sms (22. 5.) byla zaslána občanům pobývajícím v Indonésii v souvislosti s násilnostmi po vyhlášení prezidentských a parlamentních voleb. Novinkou letošního roku v rámci mobilní aplikace je to, že DROZD nyní určuje i polohu, jež může být sdílena např. s rodinnými příslušníky.

Ministerstvo pravidelně aktualizuje na webové stránce informace v souvislosti s Brexitem, a to jak pro cestovatele do Velké Británie, tak občany dlouhodobě v Británii pobývající.

MZV i nadále doporučuje občanům, aby nepodcenili přípravu na cesty. Většina cest českých občanů do zahraničí je bezproblémová, vývoj situace ve světě však nelze vždy předvídat. Proto je důležité informovat se o své destinaci, mít platný cestovní doklad a pojištění na cesty, registrovat se v databázi DROZD a během pobytu v zahraničí sledovat místní média.

Doporučením MZV rovněž zůstává před cestou zkontrolovat informace o aktuálním doporučení a varování k jednotlivým státům světa na webových stránkách MZV, twitterovém účtu MZV či facebookové stránce MZV.

MZV připravilo video s „desatero na cesty“.

Pro případy nouze mají zastupitelské úřady zřízené nouzové konzulární linky, které fungují i mimo pracovní dobu. Rovněž se lze na ministerstvo v případě potřeby kdykoliv dovolat na naši nepřetržitou službu.

Podrobné informace a statistiky jsou k dispozici v připojené prezentaci.

přílohy

.