Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček podpořil integraci Černé Hory do EU a ekonomickou spolupráci s ČR
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček podpořil integraci Černé Hory do EU a ekonomickou spolupráci s ČR

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček navštívil v pondělí 10. června 2019 Černou Horu. V Podgorici jednal s nejvyššími černohorskými představiteli - s ministrem zahraničních věcí Srđanem Darmanovićem, ministryní pro vědu Sanjou Damjanović, premiérem Duško Markovićem, předsedou parlamentu Ivanem Brajovićem a prezidentem Milo Đukanovićem o integraci Černé Hory do EU i ekonomické spolupráci s ČR. Na cestě ministra doprovodila podnikatelská delegace.

Hlavními tématy návštěvy byly integrace Černé Hory do EU, ekonomická výměna, vědecká spolupráce  a spolupráce Visegrádské skupiny se západobalkánskými zeměmi. „ČR nadále aktivně podporuje pokračování přístupových rozhovorů Černé Hory s EU. Oceňuji pokrok v potřebných reformách, kterého Černá Hora v poslední době dosáhla. Náš ekonomický růst po vstupu do EU dokazuje, že stojí za to pokračovat v reformách. Pevně doufám v pozitivní vývoj politické situace v zemi,“ uvedl ministr Petříček, který dále černohorské partnery vyzval k pokračování v reformách a ujistil je o trvalé podpoře ze strany České republiky.

Ministr Petříček podpořil české investory. „Vzájemná obchodní výměna mezi ČR a Černou Horou je 79 milionů eur, ale je zde velký potenciál pro další růst,“ prohlásil ministr Petříček, kterého na cestě doprovodila podnikatelská delegace.

Ministr Petříček byl přítomen slavnostnímu podpisu Dohody o vědecko-technické spolupráci mezi vládami České republiky a Černé Hory s potenciálem realizace dalších konkrétních projektů.  

Na návštěvu Černé Hory naváže ministr v úterý 11. června 2019 pracovní cestou do Bosny a Hercegoviny.

.