Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček jednal v Bosně a Hercegovině s představiteli země
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček jednal v Bosně a Hercegovině s představiteli země

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček navštívil v úterý 11. června 2019 Bosnu a Hercegovinu. V Sarajevu jednal s ministrem zahraničních věcí Bosny a Hercegoviny Igorem Crnadakem, se členy Předsednictva Bosny a Hercegoviny, s předsedou Rady ministrů Denisem Zvizdićem a s entitním premiérem Republiky srbské v Bosně a Hercegovině. Navštívil projekt české rozvojové spolupráce a na velvyslanectví se setkal s českými krajany.

Hlavními tématy návštěvy ministra v Sarajevu byla ekonomická spolupráce a podpora ČR v další evropské a transatlantické integraci Bosny a Hercegoviny.

Na jednání s ministrem zahraničí Bosny a Hercegoviny Igorem Crnadakem oba ministři ocenili tradičně vynikající vzájemné vztahy obou zemí a shodli se na potřebě rozvoje ekonomické a obchodní spolupráce. „Bosna a Hercegovina poskytuje řadu příležitostí  pro rozvoj vzájemného obchodu a ekonomické spolupráce. Jsem proto rád, že mne doprovází i podnikatelská delegace jednající zde o dalších příležitostech pro české podnikatele a investory,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Ministři zahraničí též pozitivně zhodnotili rozvojovou spolupráci. „Posledních 15 let patří Bosna a Hercegovina mezi prioritní země programu české rozvojové spolupráce. Jsem rád, že mohu potvrdit, že to tak bude i v příštím období až do roku 2030,“ prohlásil na setkání ministr Petříček.

Ministr Petříček jednal se členy Předsednictva Bosny a Hercegoviny - Miloradem Dodikem, Željko Komšićem a Šefikem Džaferovićem o pokračování ekonomické, vysokoškolské (zvláště stipendijní), rozvojové a transformační spolupráce. Na setkání s předsedou Rady ministrů Denisem Zvizdićem zdůraznil, že Česká republika podporuje proces mezietnického usmíření a integraci Bosny a Hercegoviny do EU a NATO. Na závěr návštěvy se setkal i s entitním premiérem Republiky srbské v Bosně a Hercegovině Radovanem Viškovićem.
Během návštěvy se ministr Petříček seznámil s výsledky projektu programu rozvojové spolupráce ČR v Metrologickém institutu. „Těší mě, že Česká republika může poskytnout nejen kvalitní vybavení, ale i zkušenosti českých expertů,“ řekl šéf české diplomacie. Přístroje pořízené z prostředků zahraniční rozvojové spolupráce jsou využívány například pro detekci těžkých kovů a pesticidů či měření kvality pohonných hmot.

  Na závěr své návštěvy se ministr Petříček setkal s českými krajany z České besedy Sarajevo a spolku bosensko-českého přátelství Snješka Sarajevo založeného během války v Jugoslávii za účelem zásobování krajanů.

 

 

galerie

Ministr Petříček jednal v Bosně a Hercegovině s představiteli země

.