Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček jednal s kosovským ministrem zahraničí Pacollim
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček jednal s kosovským ministrem zahraničí Pacollim

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček jednal ve čtvrtek 13. června 2019 s 1. místopředsedou vlády a ministrem zahraničí Kosovské republiky Behgjetem Pacollim. Hlavními tématy setkání ministrů byla budoucnost ekonomické spolupráce obou zemí, česká podpora Kosova v integraci do EU a podpora regionální spolupráce.

Úvodním tématem jednání ministrů byl rozvoj česko-kosovské ekonomické spolupráce. Jen loni vzrostla obchodní výměna o 50 % a dosáhla téměř 23 milionů eur. „Česká stopa je v Kosovu stále více vidět. Lidé v Prištině znají nové oranžové autobusy pro veřejnou dopravu vyráběné v České republice. Úspěšně vyvážíme také osobní automobily, které využívají kosovští policisté,“ uvedl po jednání ministr Petříček. Pozitivní trend potvrdí uzavření Dohody o hospodářské spolupráci, kterou dnes ministr Pacolli podepíše na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Dalším tématem jednání byla evropská integraci Kosova. „Česká republika nadále podporuje integraci zemí západního Balkánu do EU, a to včetně Kosova. Podpora zemí západního Balkánu je zároveň součástí programu českého předsednictví ve V4. Nabídl jsem panu ministrovi naši pomoc a sdílení zkušeností s transformací a evropskou integrací,“ řekl šéf české diplomacie.

Ministři se dnes věnovali také tématu kosovsko-srbského dialogu. Česká republika má zájem na jeho obnovení a sdílí názor Evropské komise, že jednostranné zavedení 100% cla na dovoz zboží původem ze Srbska a Bosny a Hercegoviny je kontraproduktivním opatřením.

galerie

Ministr Petříček jednal s kosovským ministrem zahraničí Pacollim

.