Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček navštívil Lotyšsko
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček navštívil Lotyšsko

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček absolvoval v pátek 21. června 2019 návštěvu Lotyšska. Na úvod se setkal s českými vojáky, kteří v Lotyšsku působí v rámci posílené předsunuté přítomnosti NATO. Český ministr dále jednal s lotyšským ministrem zahraničí Edgarsem Rinkēvičsem o ekonomických vztazích, bezpečnostních otázkách a regionální spolupráci.

„Spolupráce jednotlivých zemí NATO zde v Lotyšsku je unikátní. Chtěl bych vám poděkovat, že jste na své šestiměsíční misi její nedílnou součástí. Vaše působení zde má kromě vojenského i politický význam. Jasně tím demonstrujeme naši připravenost hájit území Lotyšska i ostatních pobaltských států před případnou agresí a svobodu celé Aliance,“ uvedl ve svém projevu na vojenské základně v Ādaži ministr Petříček. Śéf české diplomacie zároveň české vojáky slavnostně dekoroval za jejich působení v této misi.

Během pracovní návštěvy jednal český ministr se svým lotyšským protějškem Edgarsem Rinkēvičsem. Hlavními tématy setkání byly vedle ekonomických vztahů otázky kybernetické bezpečnosti, spolupráce v NATO a předsednictví České republiky ve V4. „Pobaltské země jsou důležitým partnerem zemí Visegrádské skupiny. Sdílíme řadu názorů v evropských tématech, intenzivně spolupracujeme také v oblasti obrany. S panem ministrem jsme dnes mluvili také o aktuálních tématech, jako je kybernetická bezpečnost,“ uvedl po jednání ministr Petříček.

galerie

Ministr Petříček navštívil Lotyšsko

.