Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Chmelař diskutoval se zástupci Memorialu o stavu lidských práv v Rusku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Chmelař diskutoval se zástupci Memorialu o stavu lidských práv v Rusku

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Aleš Chmelař se 27. června setkal s představiteli sdružení Memorial, jedné z nejdůležitějších lidskoprávních organizací v Rusku. Aktivisté poděkovali za veškerou dosavadní podporu a vyzvali ČR, aby i nadále sledovala současné případy vážného porušování lidských práv v zemi.

Představitelé Memorialu Oleg Orlov, Alexandr Čerkasov a Anna Dobrovolskaja upozornili na zhoršující se situaci v mnoha oblastech, mimo jiné na pronásledování občanů kvůli jejich víře, politickému přesvědčení nebo činnosti v neziskových organizacích, které se zabývají ochranou lidských práv či bojem proti korupci.

Náměstek Chmelař ocenil činnost organizace a ujistil, že česká podpora lidským právům v Rusku bude pokračovat. Zástupci Memorialu rovněž poděkovali za konkrétní podporu v případu politicky motivovaného uvěznění ředitele severokavkazské kanceláře Memoriálu Ojuba Titieva. I díky mezinárodnímu tlaku byl Titiev v červnu propuštěn z vězení.  

Organizace Memorial si tento rok připomíná třicet let od svého založení a i díky své činnosti při rozkrývání sovětských represí vůči československým občanům obdržela letos od ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka cenu Gratias Agit. 

.