Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček zahájil Konzultativní shromáždění smluvních stran Smlouvy o Antarktidě
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček zahájil Konzultativní shromáždění smluvních stran Smlouvy o Antarktidě

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček zahájil 2. července 2019 Konzultativní shromáždění smluvních stran Smlouvy o Antarktidě. To přijímá opatření a doporučení týkající se různých oblastí zájmu v Antarktidě, jako je vědecká spolupráce, letecká bezpečnost, ochrana životního prostředí či výkon jurisdikce. Česká republika hostí Konzultativní shromáždění poprvé ve své historii. Předsedat mu bude náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek.
 

 „Správu Antarktidy a zejména ochranu jejího křehkého ekosystému je možné úspěšně provádět pouze společně s ostatními státy. Antarktida je tak dobrým příkladem toho, že státy jsou schopny řešit své spory mírovými prostředky a že mezinárodní právo funguje,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

„Ochrana antarktických ekosystémů je dnes důležitější než kdy jindy, protože žijeme v čase globálních enviromentálních změn. Antarktida jako stabilizátor klimatu Země a prostor pro vědecký výzkum byla a stále je nenahraditelný. Proto je třeba díky mezinárodní spolupráci pokračovat i v regulaci tamních aktivit, abychom předcházeli dopadům na životní prostředí,“ doplnil náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

Antarktida nepatří žádnému státu – platí zde mezinárodněprávní režim ustavený Smlouvou o Antarktidě z roku 1959. Konzultativní shromáždění přijímá opatření a doporučení týkající se různých oblastí zájmu v Antarktidě od vědy, přes cestovní ruch, až po životní prostředí a bioprospecting. Česká republika získala konzultativní status k 1. dubnu 2014, a je tak oprávněna spolurozhodovat o budoucnosti Antarktidy. Toto vyšší institucionální postavení má pouze dalších 28 států světa. Celkově má Smlouva o Antarktidě 54 smluvních stran. Nově se stalo její smluvní stranou Slovinsko v dubnu tohoto roku.

Kromě toho, že Česká republika poprvé v historii pořádá Konzultativní shromáždění, na letošní rok připadá též 60. výročí od sjednání Smlouvy o Antarktidě. Česká republika při této příležitosti vyjednala text tzv. Pražské deklarace, která by měla být přijata v závěru tohoto zasedání. Obsahem této deklarace je připomenutí si zásad Smlouvy a potvrzení závazku je dodržovat.

V lednu tohoto roku také uplynulo 90 let od vstupu prvního Čecha na území Antarktidy. Byl jím Václav Vojtěch, který byl součástí výpravy Richarda Evelyna Byrda a později za to získal zlatou medaili kongresu USA.

„Působení českých osob v Antarktidě tak má již dlouholetou tradici, čeští vědci se těší mezinárodním uznání. Ministerstvo zahraničních věcí dlouhodobě podporuje činnost českých vědců v Antarktidě ze zahraničně-politického hlediska a v této podpoře budeme pokračovat,“ dodal ministr zahraničních věcí.

galerie

Ministr Petříček zahájil Konzultativní shromáždění smluvních stran Smlouvy o Antarktidě

.