Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček na neformální schůzce ministrů zahraničních věcí OBSE
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na neformální schůzce ministrů zahraničních věcí OBSE

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se 9. července 2019 na Štrbském Plese zúčastnil neformální schůzky ministrů zahraničních věcí účastnických států Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kterou svolalo a hostilo slovenské předsednictví. Hlavním tématem byly největší výzvy současnosti – prevence konfliktů a možnosti řešení vleklých konfliktů.

Česká republika spolu s řadou států především z EU poukázala na nutnost návratu k dodržování mezinárodního práva, helsinských principů vztahů mezi státy, které musí být i základem řešení konfliktů. 

Vleklé a nevyřešené konflikty jsou hrozbou v prostoru OBSE. Ve většině z nich hraje roli Rusko – od Ukrajiny, kde anektovalo Krym a vyvolalo konflikt v Donbasu, přes Gruzii, kam vojensky vpadlo v roce 2008, po Moldavsko, odkud se vojensky nestáhlo navzdory slibům z přelomu milénia. Obrat v ruském přístupu k sousedním státům je nutný k obnovení důvěry a spolupráce v celé organizaci. 

Pro ČR je zásadní i dodržování závazků v lidské dimenzi OBSE vůči vlastním občanům, k čemuž jsou nezbytné nezávislé instituce, které ČR podporuje i ve výboru Stálé rady OBSE, jemuž předsedá. 

„K obnovení důvěry a spolupráce v OBSE potřebujeme ochotu všech stran konfliktů ke kompromisu a k pokroku. Oceňuji tuto iniciativu slovenského předsednictví na obnovení dialogu a doufám, že povede k úspěchu. Pokrok v řešení konfliktů potřebuje celá OBSE,“ uvedl po jednání český ministr zahraničí Petříček.

.