Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Povejšil na konferenci ke svobodě médií v Londýně
Foto: MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Povejšil na konferenci ke svobodě médií v Londýně

 

Náměstek ministra zahraničí pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální Martin Povejšil se v zastoupení ministra Petříčka zúčastnil mezinárodní konference ke svobodě médií, která se konala v Londýně ve dnech 10. a 11. 7. 2019.  Konferenci uspořádali společně ministři zahraničních věcí Velké Británie a Kanady a účastní se jí vedoucí představitelé přibližně stovky zemí, stejně jako stovky zástupců médií a občanské společnosti.

Zástupci přítomných vlád měli možnost se svým podpisem přihlásit k závazku společně usilovat o větší svobodu médií. Global Pledge on Media Freedom obsahuje mj. závazek společně vystupovat proti porušování svobody médií, podporovat mezinárodní iniciativy zaměřené na svobodu médií a každoročně své závazky obnovovat. Dalším výsledkem je vznik mezinárodního právního panelu, v němž jsou zastoupeni právní experti, a jehož cílem hledat právní nástroje, které budou bránit útokům na nezávislá média a podporovat vlády při změnách legislativy ve prospěch lepší ochrany svobody médií. 

Česká republika v rámci vystoupení náměstka Povejšila podtrhla význam podpory nezávislých médií a vyjádřila odhodlání pokračovat a dále posilovat své angažmá v této oblasti. V posledních letech MZV vydává na projekty českých nevládních organizací, zastupitelských úřadů i aktivity mezinárodních organizací posilující nezávislá média více než 25 milionů korun ročně. Závazek podporovat nezávislá média vyjádřila ČR i připojením se ke Global Pledge on Media Freedom, která byla na konferenci přijímána.

Na okraj konference se náměstek Povejšil setkal s náměstkyní ministryně zahraničních věcí Kanady, paní Martou Morgan, s níž diskutoval mimo jiné otázky mezinárodní bezpečnosti, českého předsednictví V4 či aktuální situace v EU a zemích Latinské Ameriky.

Náměstek Povejšil s náměstkyní ministryně zahraničních věcí Kanady paní Martou Morgan

Náměstek Povejšil s náměstkyní ministryně zahraničních věcí Kanady paní Martou Morgan

 

 

.