Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Petříček v Afghánistánu: Je třeba stabilizace celého regionu, naši vojáci si vedou výborně
Foto: mzv cr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Petříček v Afghánistánu: Je třeba stabilizace celého regionu, naši vojáci si vedou výborně

 

Dva měsíce před plánovanými prezidentskými volbami navštívil ministr zahraničí Tomáš Petříček Afghánistán. Cílem návštěvy bylo informovat se o situaci v zemi, podpořit mírový proces a konání prezidentských voleb i podpořit české vojáky, kterých je v zemi na misi NATO celkem 350. Jedná se dlouhodobě o největší zahraniční misi české armády.

O situaci v Afghánistánu, vztazích tamní vlády se Spojenými státy i NATO a o jejich další podpoře Petříček jednal se CEO (šéfem exekutivy) Afghánistánu Abdulláhem Abdulláhem. „Situaci lze do budoucna vyřešit jen skrze mírová jednání, kde za jedním stolem usednou všechny části afghánské společnosti. Je to především vnitrostátní proces, ale mezinárodní společenství ho musí podpořit a zodpovědně se musí chovat i klíčoví hráči v regionu. Země má obrovský potenciál, ale dokud nebude bezpečná, nemůže ho využít,“ řekl k tomu Petříček.

Druhý nejvýše postavený muž afghánské vlády přiznal, že situace v zemi i celém regionu je komplikovaná, ocenil ale českou pomoc v rámci koaličních jednotek i v rámci civilní a rozvojové asistence. „Další mezinárodní podpora je zapotřebí, protože 28. září budou prezidentské volby. Udělali jsme velký pokrok, ten je třeba ochránit, například jde o právo pro všechny jít volit. Vážíme si Vaší návštěvy a mrzí mě komplikace, které vás postihly,“ řekl Petříčkovi. Začátek ministrovy cesty totiž v Kábulu zkomplikovala série bombových útoků Tálibánu, při kterých přišla o život řada civilistů. Petříček v tomto směru Abdulláhovi osobně kondoloval.

Útoky komentoval během vzájemného jednání také ministr zahraničí Salahuddin Rabbani: „Dnešní útoky bohužel opět ukázaly, že Taliban se nezměnil, nechce mír a stabilitu, i když říká opak. Pokud se máme posunout, musí být všichni upřímní, včetně našich sousedů.“

Oba politici se bavili také o českém úsilí pomoci obnovit v zemi bezpečnost a prosperitu. „Česko se kromě operací přímo v Afgánistánu zapojuje do pomoci také například skrze výcvik afghánských pilotů nebo oprav helikoptér,“ připomněl český ministr zahraničí. „Ano, výcvik pilotů pro nás hraje klíčovou roli, je velmi užitečný a já doufám, že bude pokračovat i do budoucna,“ ocenil i Rabbani český přínos. Petříček při setkání také zdůraznil, že mezinárodní podpora Afghánistánu, včetně té české, je vázána na postupné reformy země.

Ministr zahraničí se také setkal s českými vojáky, a to jak v Kábulu, tak na základně v Bagramu. Kromě debaty s veliteli se zúčastnil i diskuze s desítkami vojáků, během které ho zajímalo, zda mají vše, co ke své práci potřebují, a jak snáší odloučení od rodin. „Jsem hrdý na práci našich vojáků v Afghánistánu. Svoji úlohu v rámci spojeneckých vojsk zvládají v nelehkých podmínkách na jedničku. Ocenění jejich práce jsem během návštěvy slyšel několikrát jak od generálů NATO, tak od zástupců afghánské vlády,“ shrnul setkání Petříček.

galerie

Petříček v Afghánistánu: Je třeba stabilizace celého regionu, naši vojáci si vedou výborně

.