Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Czech Republic Humanitarian Aid
Foto: © ČRA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Světový humanitární den 2019: ženy v humanitární pomoci

 

Světový humanitární den se slaví každoročně 19. srpna – v den pumového útoku na ústředí OSN v Bagdádu, při němž v srpnu 2003 zahynulo 22 humanitárních pracovníků OSN, včetně zvláštního představitele generálního tajemníka OSN brazilského diplomata Sergia Vieira de Mella. Následně Valné shromáždění OSN vyhlásilo 19. srpen jako Světový humanitární den.

Cílem Světového humanitárního dne je připomenout trvající a v posledních letech i rostoucí humanitární problémy ve světě způsobené přírodními katastrofami, klimatickými změnami, konflikty i další neuváženou lidskou činností, představit práci humanitárních organizací i jednotlivců a vzpomenout na humanitární pracovníky, kteří při pomoci druhým byli napadeni, uneseni nebo dokonce zabiti. V oboru humanitární pomoci jsou výrazně zastoupeny i ženy, které působí v českých, zahraničních a mezinárodních organizacích i v řadě lokálních profesionálních a dobrovolnických aktivit. Právě jim je věnován letošní Světový humanitární den.

 V České republice jsou ženy zodpovědné za poskytování humanitární pomoci do zahraničí (Ministerstvo zahraničních věcí), za pomoc uprchlíkům v místě jejich prvního vysídlení (Ministerstvo vnitra) nebo za snižování rizika katastrof (Ministerstvo životního prostředí). V českých nevládních humanitárních organizacích ženy koordinují pomoc Sýrii (Český červený kříž), Jižnímu Súdánu (Magna) nebo Indonésii (ADRA).

Nesmíme zapomínat na to, že ženy a dívky jsou na druhé straně bohužel také častými oběťmi konfliktů a nuceného vysídlení. Jsou ohroženy zvláště sexuálně motivovaným násilím, v důsledku kterého bývají vyloučeny z vlastní komunity.

Co můžeme dělat?

  • Inspirovat se příběhy žen, které v těžkých podmínkách pomáhají oběhem katastrof i konfliktů:

              https://www.unwomen.org/en/news/in-focus/humanitarian-action
              https://www.magna.org/news/denisa-augustinova-pro-ona-dnes-valky-uci-deti-vetsi-empatii/
              https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hasici-cizina-pomoc-zahranici-vrtulniky-zahranici-iva-brejzova-humanitarni-pomoc-pozary-svedsko-reck.A180724_155045_domaci_hell

Další informace a materiály ke Světovému humanitárnímu dni:

https://worldhumanitarianday.org/

.