Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministerstvo bude mít zmocněnce pro odolnost vůči novým hrozbám
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministerstvo bude mít zmocněnce pro odolnost vůči novým hrozbám

 

Rozšiřující se agenda boje proti novým nevojenským hrozbám, jako je například agresivní propaganda, dezinformace nebo tzv. fake news, stojí za rozhodnutím Ministerstva zahraničí (MZV) zřídit zvláštní post pro tuto oblast. Od 1. září tak pozici zvláštního zmocněnce pro odolnost a nové hrozby obsadí někdejší ministr obrany a donedávna velvyslanec při NATO Jiří Šedivý.

„Na starosti bude mít především oblast dezinformací a strategické komunikace, okrajově také kybernetickou bezpečnost, která s tím souvisí,“ okomentoval své rozhodnutí ministr Tomáš Petříček.

„Je to pro mě výzva, ale netradičními hrozbami se zabývám dlouhodobě. Nejprve se musím detailněji seznámit s domácí situací na tomto poli. Máme řadu dobrých koncepcí a strategií, jejich praktické naplňování však mnohdy  pokulhává. Především chybí zastřešující a sjednocující koncept národní odolnosti vůči novým hrozbám. Zde bychom se měli inspirovat v zemích jako je Estonsko, Francie, Finsko nebo Izrael.“ přiblížil Šedivý své záměry.

Zmocněnec se bude podílet na implementaci úkolů MZV, které vyplývají ze schválených národních, aliančních, unijních či jiných nadnárodních strategií v této oblasti. Dále bude MZV zastupovat na mezinárodních jednáních, která se budou týkat této problematiky, stejně jako na těch mezirezortních. Bude se tak dále mj. podílet na vytváření budoucích strategií. Jeho přínos by měl být i v získávání rad a doporučení vycházející z dobré zahraniční praxe a zkušeností našich partnerů. Jedním z jeho hlavních tuzemských partnerů bude Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH), které spadá pod Ministerstvo vnitra.

.