Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jednaní na ministerstvu obrany - s P. Hultqvistem, velvyslancem Šitlerem a velvyslankyní Li
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček ve Švédsku jednal o obchodní spolupráci a připomněl výročí Sametové revoluce

 

Několik jednání se členy vlády i zahájení výstavy připomínající letošní 30. výročí sametové revoluce. To byl program návštěvy ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka 9. září ve švédském Stockholmu. Hlavním tématem návštěvy bylo nejen připomenutí událostí 17. listopadu, ale také brexit, vzájemná spolupráce v obraně, obchodní spolupráce, vztahy s Ruskem nebo Čínou i boj s dezinformacemi. Ministr Petříček se setkal s ministrem obrany Peterem Hultqvistem, ministryní zahraničního obchodu Ann Lindeovou a neformálně také s končící ministryní zahraničí Margot Wallströmovou.
 

„Chceme více spolupracovat na evropské bezpečnosti a konkurenceschopnosti. Rozvoj vzájemného obchodu, kdy usilujeme mimo jiné o zakázku přezbrojení švédské policie, a intenzivnější spolupráce na poli inovací jsou pilíře našich vztahů,” komentoval jednání na ministerstvu obrany ministr Petříček.

S ministryní Lindeovou jednala česká delegace především o brexitu a jeho dopadech. Diskuse se věnovala také zkušenostem s bojem proti dezinformacím, vztahům s Ruskem a Čínou nebo českému předsednictví Radě EU v roce 2022. Právě Švédsko bude po České republice předsednictví v následujícím roce přebírat. Součástí dalšího programu bylo také přijetí české delegace ve švédském parlamentu.

V rámci návštěvy Stockholmu se ministr Petříček zároveň neformálně setkal s odstupující ministryní zahraničí Margot Wallströmovou, které poděkoval za dosavadní práci v rámci EU. Šéf diplomacie pozval svou kolegyni do Prahy na některou z veřejných debat o EU.

Na okraj jednodenní návštěvy Stockholmu zahájil ministr Petříček výstavu The Pink Tank: Constantly Striving for Democracy. „Demokracii nemůžeme brát jako samozřejmost, stále existují hrozby a rizika pro svobodu, ve které žijeme. Hrozby přicházejí v podobě nových populistických hnutí, v podobě extremismu, v neschopnosti vést dialog, ale také v tom, že zpochybňujeme některé základní hodnoty, na kterých naše společnost stojí,“ řekl novinářům po krátkém ceremoniálu ministr Petříček. „Proto si myslím, že platí to, co studenti v roce 1989 psali na zdi: Kdy jindy než teď, kdo jiný než my,“ dodal.

Návštěvu uzavřelo zhruba hodinové setkání s krajany žijícími ve Švédsku. Mezi nimi na české velvyslanectví ve Stockholmu zavítal také František Makeš, známý restaurátor, jenž emigroval po okupaci v srpnu 1968. Makeš získal dva biochemické patenty, jejichž pomocí se mu podařilo odhalit mnoho padělků významných světových malířů. Jeho medailonek, stejně jako dalších významných českých krajanů žijících ve Švédsku, najdete na našich webových stránkách:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/krajane/krajane_ve_svete/osobnosti_z_rad_krajanu_a_cechu_v/osobnosti_z_rad_krajanu_a_cechu_v-svedsko_osobnosti_krajanu_a_cechu_v.html

galerie

Ministr Petříček ve Švédsku

.