Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstkyně Grmelová jednala o globálních změnách klimatu s ředitelem OECD pro životní prostředí
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstkyně Grmelová jednala o globálních změnách klimatu s ředitelem OECD pro životní prostředí

 

Náměstkyně ministra zahraničních věcí ČR Anita Grmelová se 17září 2019 setkala s ředitelem Direktorátu OECD pro životní prostředí Rodolfem Lacym. Společně jednali o změnách klimatu a aktivitách MZV i OECD v této oblasti.

MZV chce do budoucna více využívat práce OECD v oblasti změny klimatu pro potřeby zahraniční politiky i zahraniční rozvojové spolupráce ČR. Považujeme za důležité věnovat větší pozornost dopadům změny klimatu nejen na rozvoj ale i na bezpečnost v Africe, důležitá je v tomto směru připravenost afrických zemí na tuto výzvu.   

K problematice změny klimatu vypracovala OECD v nedávné době přehled financí, které jsou poskytovány vyspělými zeměmi v rámci závazku zmobilizovat na řešení klimatických změn 100 miliard amerických dolarů do roku 2020. Tato opatření je nutné následně koordinovat s udržitelným rozvojem, což je další s cílů OECD.

Náměstkyně Grmelová nadnesla také problémy rozvojových zemí s připraveností na čerpání peněz z příslušných klimatických fondů a informovala o aktivitách ČR, jejichž cílem je poskytnout pomoc vybraným zemím s přípravou vhodných projektů.

V rámci návštěvy v ČR se R. Lacy také zúčastnil semináře pořádaného v Poslanecké sněmovně na téma „Finance tváří v tvář změně klimatu“ a jednal s náměstkem ministra životního prostředí Vladislavem Smržem.

.