Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Nußberger
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Smolek jednal s místopředsedkyní Evropského soudu pro lidská práva Nußbergerovou

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek navštívil ve čtvrtek 26. září 2019 Radu Evropy a jednal s místopředsedkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) Angelikou Nußbergerovou. Během své návštěvy se rovněž setkal s generálním ředitelem pro lidská práva a právní stát Rady Evropy Christosem Giakoumopoulosem a zúčastnil se prezentace předsedy Komise pro mezinárodní právo Pavla Šturmy v rámci 58. zasedání Výboru poradců pro mezinárodní právo (CAHDI).

Principy právního státu čelí v Evropě řadě výzev, a tím spíše je zjevná nezastupitelná role Evropského soudu pro lidská práva jako pilíře soudní ochrany lidských práv a základních svobod pro 830 miliónů evropských občanů,“ zdůraznil význam ESLP náměstek Smolek.

S místopředsedkyní Nußbergerovou projednal náměstek Smolek otázky pokračující reformy ESLP, snižování počtu nevyřešených případů a finanční zajištění Soudu. V této souvislosti poděkovala místopředsedkyně ESLP za dlouhodobou podporu ze strany České republiky, včetně pravidelných dobrovolných finančních příspěvků na činnost Soudu. Dále byla diskutována spolupráce ESLP s nejvyššími soudy v členských státech Rady Evropy a soudní dialog se Soudním dvorem EU v Lucemburku, rovněž ve světle pokračujících jednání o přistoupení EU k Evropské úmluvě o lidských právech.

.