Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác hostil konferenci o Versaillské smlouvě
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Černínský palác hostil konferenci o Versaillské smlouvě

 

Pod záštitou ministra zahraničních věcí České republiky a předsedkyně Akademie věd České republiky se 26. – 27. září 2019 na půdě Černínského paláce v Praze konala mezinárodní konference „The Frustrated Peace? The Versailles Treaty and its Political, Social and Economic Impact on Europe“.
 

Konferenci zahájila náměstkyně ministra zahraničních věcí Anita Grmelová. Hlavními organizátory byly Historický ústav Akademie věd České republiky a Ústav světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Na sedm desítek odborníků – historiků z devíti zemí Evropy - se sešlo, aby diskutovali o významu a důsledcích Versailleské smlouvy, jedné z nejvýznamnějších událostí 20. století. Konec první světové války a kolaps tradičních monarchií měl být příležitostí pro zásadní transformaci Evropy a světa, pro nastolení nových politických režimů a společenských struktur. Nejvýznamnější platformou pro vybudování nového světového řádu se staly mírové rozhovory v Paříži, které probíhaly od ledna 1919 do ledna 1920. Měly se stát zásadní pro takovou přestavbu světa, která by zabránila možnosti budoucích válek.

Konference přinesla řadu poznatků o politických, společenských a ekonomických důsledcích Versailleská smlouvy, a to nejen pro dobu bezprostředně navazující, ale i pro současný svět.

galerie

Konference

.