Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

EU
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada Evropy udělila Cenu Václava Havla Ilhamu Tohtimu a organizaci YIHR

 

Na úvod podzimního pléna Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku byli vyhlášeni letošní laureáti Ceny Václava Havla za lidská práva. Jednalo se již o sedmý ročník a poprvé v historii byla cena udělena současně dvěma nominantům.
 

Držitelem ceny se stal Ilham TOHTI, veřejně známý ujgurský intelektuál, který se přes 20 let  angažuje v rozvíjení dialogu a porozumění mezi Ujgury a Číňany. Ilham Tohti nemohl ocenění převzít osobně, neboť byl v roce 2014 odsouzen na doživotí.

Druhým laureátem se stala organizace Youth Initiative for Human Rights, mládežnická organizace propagující na Balkáně usmíření skrze vzájemné kontakty mladých lidí.

Cena Václava Havla za lidská práva je od r. 2013 udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 jako ocenění výjimečných činů občanské společnosti na obranu lidských práv v Evropě i mimo ni.

Po udělení ceny ve Štrasburku následuje mezinárodní konference organizovaná Knihovnou Václava Havla. Letošní konference pod názvem „Ode zdi ke zdi“ proběhne 2. Října. Konference se mimo jiné zúčastní zástupci všech, kteří byli na cenu navrženi. Vítězové vzešli z užšího seznamu tří kandidátů. Třetím nominovaným byl Buzurgmehr YOROV, tádžický právník, který téměř 20 let zastupuje osoby pronásledované pro jejich politické přesvědčení a který byl v roce 2015 odsouzen k trestu 28 let vězení.

.