Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tomáš Petříček
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček jednal na Radě FAC o postupu EU proti turecké ofenzívě na severu Sýrie

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček jednal v pondělí 14. října 2019 v Lucemburku s dalšími ministry členských států EU. Hlavním tématem zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC) byl společný postup proti turecké ofenzívě na severovýchodě Sýrie.

Ministři zahraničních věcí EU dnes opětovně vyzvali Turecko k zastavení jednostranné vojenské akce na severovýchodě Sýrie, odsoudili kroky Turecka a vyzvali turecké představitele k diplomatickým jednáním. „Jednostranná vojenská operace destabilizuje mírový proces v Sýrii. Vojenské aktivity jsou v rozporu s mezinárodním právem a ohrožují životy civilistů. To musí přestat. Jedinou cestou jsou diplomatická jednání a uzavření příměří,“ uvedl po schůzce šéfů diplomacií zemí EU ministr Tomáš Petříček.

V otázce vývozu vojenského materiálu vyzvala Rada ke koordinovanému přístupu a revizi národních procedur na úrovni jednotlivých členských států, v jejichž kompetenci tato otázka zůstává.

Vzhledem k nelegálním průzkumným aktivitám v kyperských vodách tureckými plavidly se ministři zahraničních věcí EU zabývali rovněž možností zavedení restriktivních opatření proti tureckým subjektům. Dalšími tématy Rady pro zahraniční věci byla situace v Perském zálivu, Libyi a Iráku. Tématem pracovního oběda za účasti ukrajinského ministra zahraničních věcí byla aktuální situace na Ukrajině.

.