Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Čeští sochaři se představí v Sydney
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští sochaři se představí v Sydney

 

V Sydney se ve dnech 24. října – 10. listopadu 2019 uskuteční 23. ročník výstavy Scuplture by the Sea. Výstava je vysoce prestižní přehlídkou soch a venkovních instalací australských a zahraničních umělců pod širým nebem, největší svého druhu na světě, kterou ročně navštíví téměř 500 000 návštěvníků.

V letošním roce bude v souvislosti s oslavami 30. výročí sametové revoluce věnována zvláštní část výstavy českým a slovenským sochařům. Česko-slovenská expozice bude představena jako jedna z  ucelených prestižních expozic. Svá díla představí Václav Fiala (Jan Palach), Lukáš Rittstein & Denisa Václavová (Birds of Paradise), Krištof Kintera & Barbora Lukášová (Lay Down and Shine), Jakub Geltner (Crowded Nest), David Černý (variace na Růžový tank), Jana Bačová Kroftová (Tripod) a Monika Horčicová (Golden Age). Umělci se zúčastní otevření výstavy 24. října 2019.

Myšlenka sydneyské výstavy soch pod širým nebem vznikla v bývalém Československu, kde zakladatel Sculpture by the Sea David Handley počátkem 90. let pobýval. Na základě inspirace bohatou českou venkovní výzdobou na mnoha českých hradech a zámcích uspořádal v Sydney v roce 1996 první výstavu obrazů a soch. Vzhledem ke specifickému venkovnímu výstavnímu prostoru, který je výrazně ovlivněn počasím, se výstava v pozdějších letech zaměřila pouze na sochy a venkovní instalace. Za 23 let své existence se projekt stal světoznámou prestižní akcí, která je pevnou součástí každoročního australského kulturního dění.

Více než 100 uměleckých děl bude k vidění na tzv. Coastal Walk mezi ikonickými plážemi Bondi Beach a Tamarama Beach v Sydney. Další část výstavy se jako každoročně uskuteční na jaře následujícího roku (2020) v Perthu v Západní Austrálii. Mimo Austrálii se tento projekt představil pouze jednou, v roce 2009 v Dánsku.

V průběhu výstavy se již tradičně bude konat také odborná konference Sydney Sculpture Conference a bezpočet vzdělávacích programů zaměřených na všechny věkové kategorie, včetně doprovodných programů, do nichž se zapojí vystavující umělci.

 

Bližší informace včetně fotodokumentace minulých ročníků

Informace o výstavě v Sydney Morning Herald

Sculpture by the Sea nabízí poskytnutí informačních materiálů (zvukový a obrazový záznam, media kit) k využití v ČR. V případě dalších dotazů kontaktujte, prosím paní Hanu Flanderovou (tel.: +61 402 312 806, mail: hana_flanderova@mzv.cz) nebo paní Harriet Dixon-Smith, zajišťující kontakt Sculpture by the Sea s médii v Austrálii (harriet@nixco.com.au).

.