Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Povejšil navštívil Bělehrad
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Povejšil navštívil Bělehrad

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Povejšil se 16. a 17. října 2019 zúčastnil Bělehradského bezpečnostního fóra, na kterém vystoupil s příspěvkem k tématu „The Big Bang Enlargement“: 15 Years since the EU´s Greatest Accomplishment“. Během návštěvy rovněž jednal se srbským náměstkem ministra zahraničních věcí pro bezpečnostní politiku Branimirem Filipovićem a s náměstkem ministra obrany pro obrannou politiku Milanem Rankovićem. Sešel se také se zástupci srbských nevládních organizací, kterým ČR poskytuje podporu.

Na panelové diskuzi Bělehradského bezpečnostního fóra náměstek Povejšil zdůraznil, že rozšíření EU lze považovat za jeden z jejích největších úspěchů, který napomohl stabilizovat region střední a východní Evropy a zavést demokratické standardy. Důvodem zvýšené skepse veřejnosti je v současnosti dle jeho názoru několik krizí, kterými EU mezitím prošla. Tyto krize ukázaly, že rozdíly v rámci EU jsou mnohem větší než předtím.

Během jednání se srbským náměstkem ministra zahraničí Filipovićem byla hlavním tématem neshoda ministrů zahraničí EU na zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií. Náměstek Povejšil zdůraznil nutnost znovu nastartovat dialog mezi Bělehradem a Prištinou pod patronací EU, což by mělo nastat po zahájení práce nové Komise. Oba náměstci následně diskutovali různé druhy spolupráce s EU, NATO a na bilaterální bázi. Důležitým bodem diskuze bylo rovněž aktuální budování právního a finančního rámce pro školení srbských civilních expertů pro zahraniční mise a operace. Náměstek Povejšil proto nabídl Srbsku sdílet české zkušenosti v této oblasti.

Náměstek Povejšil navštívil Bělehrad

Náměstek Povejšil navštívil Bělehrad

S náměstkem ministra obrany Rankovićem byly diskutovány zejména projekty vzájemné bilaterální spolupráce ve vojenské oblasti. Dále oba náměstci hovořili o spolupráci Srbska s NATO skrze program Partnership for Peace a o klíčové roli KFOR pro zajištění bezpečnosti a stability Kosova. Vedle toho diskutovali i spolupráci s EU a vyzdvihli zapojení Srbska zejména do EU Battle Group HELBROC v příštím roce.

.