Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Zájem o odzbrojování i katarské investice. Petříček navštívil nejbohatší stát světa
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zájem o odzbrojování i katarské investice. Petříček navštívil nejbohatší stát světa

 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček s manželkou oficiálně navštívili Katar. Hlavními tématy cesty, která proběhla 28. – 30. října, byla příprava Mnichovské bezpečnostní konference se zaměřením na blízkovýchodní otázky, možné otevření katarské ambasády v Praze i vzájemné investice a obchod. Ministra Petříčka proto doprovodila i podnikatelská delegace, jíž se zúčastnily dvě desítky firem.

„Česko může kromě tradičních oblastí jako je turismus, lázeňství nebo zdravotnictví nabídnout Kataru spolupráci i v hi-tech oblastech, jako jsou obnovitelné zdroje, telekomunikační technologie či nové trendy v recyklaci. Patříme mezi světovou špičku v automobilovém a strojírenském průmyslu, letectví či obranném sektoru,“ shrnul ministr Petříček českou nabídku na posílení vzájemného obchodu. Jeho obrat se v současnosti pohybuje kolem 2,4 miliard korun.

„Katar je nejbohatší zemí světa a Česko má zájem na rozvoji vzájemného obchodu. I proto jsem rád, že jsem se mohl seznámit podrobněji s Katarskými fondy, které jsou na podobné úrovni jako ty norské. Cílem návštěvy bylo mimo jiné otevřít dveře katarským investicím do Česka a našim do Kataru,“ dodal šéf české diplomacie.

Petříček se sešel se svým protějškem Muhamed Abdulrahmánem Ál Tháním, společně debatovali jak o ekonomické spolupráci, tak problematice regionu Blízkého východu. „Na druhé straně jsem ale nemohl opomenout ani otázku lidských práv. Zajímal jsem se mimo jiné o podmínky zahraničních dělníků, kteří například pomáhají s budováním stadionů pro fotbalové mistrovství světa v roce 2022,“ zmínil také Petříček. Oba politici mluvili také o mezinárodní situaci - o katarské roli v konfliktech na Blízkém východě, například ve válce v Sýrii či Libyi.

Ál Thání nabídl Česku z důvodu zájmu o intenzivnější spolupráci také na dva roky zdarma prostory pro zřízení ambasády. Země z Golfského zálivu má rovněž v plánu recipročně otevřít úřad v Praze. „Podpořilo by to jak turismus, tak vzájemný obchod,“ komentoval nabídku ministr Petříček.

V rámci dvoudenní cesty vystoupil český ministr zahraničí také na přípravném jednání před Mnichovskou bezpečnostní konferencí, která se bude konat v polovině února 2020. Tématem byla kontrola zbrojení na Blízkém východě a případná možnost dílčího odzbrojení. Petříček se na jednání setkal mimo jiné s jemenskou nositelkou Nobelovy ceny Tawakkol Karmanovou nebo prezidentem iráckého Kurdistánu Nechirvanem Barzáním. Součástí doprovodného programu pak byla mimo jiné státní večeře pro klíčové účastníky konference pořádaná katarským premiérem.

galerie

Zájem o odzbrojování i katarské investice. Petříček navštívil nejbohatší stát světa

.