Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček navštívil Bulharsko
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček navštívil Bulharsko

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček navštívil v úterý 5. listopadu 2019 Bulharskou republiku. Šéf české diplomacie jednal s bulharskou vicepremiérkou a ministryní zahraničí Ekaterinou Zacharievou, ministrem hospodářství Emilem Karanikolovem a ministryní energetiky Temenužkou Petkovou. Sešel se také s bulharským prezidentem Rumenem Radevem a krátce též s premiérem Bojko Borisovem. Hlavními tématy rozhovorů s partnery byly dvoustranné vztahy, evropské otázky, bezpečnost a spolupráce se zeměmi V4.
 

Na úvod návštěvy se šéf české diplomacie setkal s bulharským premiérem Bojko Borisovem, který se dnes v Praze zúčastní summitu skupiny Přátel koheze. Následně ministr Petříček v Sofii společně s bulharským ministrem hospodářství Karanikolovem zahájil česko-bulharské podnikatelské fórum. „Česko patří mezi deset největších zahraničních investorů v Bulharsku v odvětvích jako energetika, telekomunikace, strojírenství či doprava. V posledních pěti letech naše obchodní výměna stabilně roste, loni byl její celkový obrat 1,5 miliardy euro,“ přiblížil úroveň česko-bulharských obchodních vztahů ministr Petříček, kterého na cestě doprovázela podnikatelská delegace.

Hlavním tématem jednání s prezidentem Radevem byly bilaterální vztahy, unijní a bezpečnostní témata a vztahy s Tureckem, Ruskem a Čínou. S ministryní zahraničí Ekaterinou Zacharievou projednával český ministr zintenzivnění dvoustranné spolupráce, široké spektrum aktuálních evropských otázek včetně migrace, vztahy s Ruskem, bulharskou kandidaturu na členství v OECD či Visegrádskou spolupráci. „S paní ministryní se pravidelně vídáme na zasedáních v Bruselu a Lucemburku. Jsem rád, že jsme dnes mohli v klidu probrat témata, která máme v EU společná. Hovořili jsme mimo jiné o prioritách příštího rozpočtu EU, kde je důležité zajistit dostatek prostředků pro kohezní a zemědělskou politiku,“ uvedl po jednání český ministr. S ministryní energetiky Petkovou jednal ministr Petříček o aktuálních tématech energetického sektoru.

Na závěr návštěvy Bulharska  šéf české diplomacie pozdravil pozvané hosty na recepci uspořádané při příležitosti jeho návštěvy. Kromě jiného zmínil i historický odkaz našich předků při budování tehdy mladého bulharského státu na přelomu 19. a 20. století a připomenul nadcházející stoleté výročí navázání diplomatických vztahů mezi tehdejší ČSR a Bulharskem.

galerie

Ministr Petříček navštívil Bulharsko

.