Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa přijal ministra národní bezpečnosti Burkiny Faso
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa přijal ministra národní bezpečnosti Burkiny Faso

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal dne 5. listopadu 2019 ministra pro národní bezpečnost Burkiny Faso Ousséni Compaore s delegací.

Ministr Compaore během přijetí poděkoval České republice za dlouhodobé úsilí, které vynakládá na stabilizaci nejen Burkiny Faso, ale celého regionu Sahelu. Teroristické násilí totiž nezná hranic. Burkina nebyla připravena na současné útoky, které mají asymetrickou povahu, a hledá pomoc v zemích, se kterými má tradičně přátelské vztahy. 

Náměstek Tlapa zdůraznil, že boj proti radikálním skupinám, které vraždí civilní obyvatelstvo a přinášejí chaos a rozvrat do tolerantních společenství, je naším společným bojem. Česká republika je připravena Burkinu Faso v tomto boji podporovat. ČR disponuje nástroji na poskytování humanitární i rozvojové pomoci. 

Burkina Faso čelí stále silnějším útokům radikálních džihádistických skupin, které působí zejména v severní a východní části země. Při jejich útocích bylo od roku 2015 zabito minimálně 625 osob a počet vnitřních uprchlíků dosáhl v září 2019 počtu 300 tisíc osob. V postižených oblastech bylo džihádisty uzavřeno přes 500 škol.

.