
Ministerstvo zahraničí hostilo konferenci o roli mezikulturního dialogu pro prevenci radikalismu a násilí
08.11.2019 / 14:01 | Aktualizováno: 27.01.2020 / 07:46
Dne 7. listopadu 2019 se v Černínském paláci pod záštitou ministra zahraničních věcí uskutečnil v pořadí již čtvrtý ročník mezinárodní konference k mezikulturnímu a mezináboženskému dialogu. V centru pozornosti byl tentokrát vztah mezi mezikulturním dialogem a prevencí radikalismu a násilí. Konference byla pořádána Ministerstvem zahraničních věcí ČR v úzké spolupráci s Ústavem mezinárodních vztahů a zástupci zemí Organizace islámské spolupráce (OIC) v Praze
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček ve svém projevu zdůraznil potřebu mezináboženského a mezikulturního dialogu jako prostředku pro boj s prohlubováním příkopů mezi jednotlivými kulturami a náboženstvími a ocenil, že na konferenci byla možno slyšet jak expertní hlasy, tak též perspektivy náboženských představitelů.
Z mezinárodních hostů na konferenci vystoupila jménem zemí OIC velvyslankyně Irácké republiky v ČR, J.E. Sundus Omar Ali Albayraqdar, apoštolský nuncius v ČR J.E. Mons. Charles D. Balvo dále Faisal bin Abdulrahman bin Muammar, generální tajemník vídeňského mezivládního Centra pro mezikulturní a mezináboženský dialog (KAICIID) založeného Saúdskou Arábií, Rakouskem a Španělskem za podpory Svatého stolce. K problematice se vyjádřili též renomovaní akademici a experti jako Peter Mandeville, Jeffrey Heynes či Susan Hayward, jakožto i novinářka a aktivistka Yeni Wahid, která významnou měrou přispěla k usmíření konfliktů v Jihovýchodní Asii. Na konferenci byli také zastoupeni představitelé Ázerbajdžánu, Íránu a OIC.
Mezi vystupujícími vznikla shoda na tom, že v dnešním době charakterizované chronickými konflikty a krizemi je mezikulturní dialog jedním z hlavních instrumentů napomáhajícím při obnovování vazeb napříč zeměmi a společnostmi. Jako takový hraje nezastupitelnou roli v moderním světě.