Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác večerní
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV oslaví 30. výročí sametové revoluce doma i ve světě

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR si připomene 30. výročí pádu komunistického režimu v Československu sérií akcí doma i v zahraničí. Na půdě Černínského paláce může 15. listopadu veřejnost navštívit akci „Odpoledne s českou diplomacií“, v zahraničí reflektuje významné výročí na 200 akcí, které pořádají zastupitelské úřady a Česká centra.

„V době sametové revoluce mi bylo teprve 8 let, přesto ve mně zanechala hluboké vzpomínky. Po loňském roce, kdy jsme si připomněli sto let od založení naší republiky, tu máme letos trojici dalších významných jubileí - 20 let v NATO, 15 let v EU a teď 30 let od konce komunistického režimu. Zahájil jsem už řadu oslav tohoto výročí, ať už v Mexiku, Kolumbii či třeba ve Švédsku. Těším se už na oslavy v centru Prahy, kterých se osobně na Národní třídě a Albertově také zúčastním. Doufám, že toto výročí přispěje mimo jiné k tomu, aby se lidé více zajímali o dění v naší zemi. Kdo, když ne my. Kdy, když ne teď,“ okomentoval oslavy ministr zahraničí Tomáš Petříček.

V rámci akce „Odpoledne s českou diplomacií“, která se uskuteční 15. listopadu, bude veřejnost diskutovat s bývalými i současnými velvyslanci, náměstky MZV a dalšími významnými osobnostmi o tématech jako polistopadová zahraniční politika 90. let, role USA, Ruska, Číny a EU v současné geopolitické situaci a nové trendy ve světové diplomacii. Návštěvníci Černínského paláce budou rovněž moci zhlédnout výstavu o událostech roku 1989 pohledem dokumentů dochovaných v Archivu MZV ČR.

V pondělí 18. listopadu pak ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček předá ocenění Za zásluhy o diplomacii významným osobnostem, které se zasloužily o českou diplomacii.

Do akcí připomínajících 30 let demokracie v Česku se formou diskuzí, výstav, koncertů a divadelních představení rovněž zapojuje i množství zastupitelských úřadů ČR v zahraničí. Mezi těmi jsou například Generální konzulát ČR v Miláně, který na nádvoří tamní univerzity odhalí lavičku Václava Havla, Velvyslanectví ČR v Londýně pořádající Sametový ples svobody za účasti ústavních činitelů ČR a Británie a významných českých osobností, Velvyslanectví ČR v Tunisu pořádající promítání filmu „Život podle Václava Havla“ a diskuzi s teologem Tomášem Halíkem, České centrum New York, které uvedlo Havlovo představení Audience, Velvyslanectví ČR v Bratislavě a jím organizovaný společný koncert skupiny Plastic People of the Universe a Brněnské filharmonie nebo Generální konzulát v Hongkongu, který na univerzitě Lingnan uspořádal expozici „Sametová revoluce 1989“ fotografky Dany Kyndrové.

.