Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Povejšil zahájil panelovou debatu k lidským právům
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Povejšil zahájil panelovou debatu k lidským právům

 

U příležitosti Dne lidských práv, který připadá na 10. prosince, uspořádalo Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s Úřadem vlády České republiky tradiční tematickou diskusi k podpoře lidských práv. Za účasti politiků, odborné veřejnosti a nezávislých expertů se debata zaměřila na mezinárodní lidskoprávní doporučení a jejich implementaci na domácí půdě. Výstupy diskuse využije česká vláda k přípravě průběžné zprávy k naplňování doporučení univerzálního periodického přezkumu z roku 2017.

Diskusi uvedli náměstek ministra zahraničních věcí Martin Povejšil spolu se zmocněnkyní vlády pro lidská práva Helenou Válkovou. Náměstek Povejšil zasadil své vystoupení do kontextu 30. výročí Sametové revoluce a tradičního důrazu československé a české zahraniční politiky na podporu lidských práv a demokracie ve světě. Připomněl jak praktickou pomoc a morální podporu obráncům lidských práv, tak i aktivní působení České republiky v Radě OSN pro lidská práva, OBSE a dalších mezinárodních lidskoprávních organizacích a jejich orgánech.

První panel byl věnován diskusi o univerzálním periodickém přezkumu jako nástroji zahraniční lidskoprávní politiky. Účastníci poukázali na potřebu průběžného vyhodnocování implementace doporučení i nepostradatelnou roli odborné veřejnosti a zástupců občanské společnosti v procesu přezkumu. V druhém panelu pak byl diskutován stav lidských práv v České republice, a to se zaměřením na vybrané klíčové oblasti: postavení romské menšiny a otázky rasismu, práva dítěte, práva osob se zdravotním postižením, rovnost žen a mužů, práva cizinců.

Debaty se zúčastnili experti působící v poradních orgánech vlády pro lidská práva, zástupci občanské společnosti, státní správy i politici. Přednesené podněty poslouží české vládě k formulaci průběžné zprávy o stavu naplňování doporučení vzešlých z univerzálního periodického přezkumu v roce 2017.

Panelová debata k lidským právům

Panelová debata k lidským právům

.