Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Mons.Gallagher s delegací
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček se zúčastnil Národní pouti ke Svatému stolci u příležitosti výročí kanonizace sv. Anežky České

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se zúčastnil Národní pouti ke Svatému stolci, která se uskutečnila ve dnech 10. – 13. listopadu u příležitosti 30. výročí kanonizace svaté Anežky České. Českou republiku dále zastupovala delegace Senátu Parlamentu ČR vedená místopředsedou Jiřím Oberfalzerem. V rámci pouti se ministr Petříček setkal s tajemníkem pro styky se státy Svatého stolce Paulem Richardem Gallagherem, s nímž jednal o vztazích s Vatikánem, mezináboženském dialogu, problematice svobody vyznání a humanitární pomoci zejména v afrických zemích.

Do Vatikánu přijelo téměř 3 000 českých poutníků. Pouť byla zahájena čtením litanií za české patrony v kostele svatého Klimenta, v němž se nachází hrob svatého Cyrila. Následovala zahajovací mše v papežské bazilice Santa Maria Maggiore. Hlavní bohoslužbu sloužil kardinál Dominik Duka přímo v bazilice svatého Petra, v níž byla Anežka svatořečena. Závěrečná bohoslužba se uskutečnila v papežské bazilice sv. Jana v Lateránu. Všechny bohoslužby doprovázela hudbou a zpěvem Hudba hradní stráže a Policie ČR spolu s několika pěveckými sbory. „Jsem velmi rád, že se dnes mohu účastnit české národní poutě. Připomínka událostí před 30 lety, včetně svatořečení Anežky, je stále aktuální. Anežka je částečně patronem naší svobody. Že to bylo několik dní před sametovou revolucí, nebyla náhoda. Komunismus už lidé nechtěli," uvedl ministr Petříček.

Na závěr pouti se čeští věřící zúčastnili generální audience na náměstí svatého Petra, kde se s mnohými z nich přišel osobně pozdravit papež František. Zástupci České biskupské konference papeži jako dar předali umělecky zpracovanou symbolickou sochu svaté Anežky.

galerie

Národní pouť ke Svatému stolci u příležitosti 30. výročí kanonizace sv. Anežky České

.