Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Stašek navštívil Kamerun
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Stašek navštívil Kamerun

 

Státní tajemník Miloslav Stašek navštívil ve dnech 11. až 14. listopadu 2019 Kamerun. Státní tajemník vedl konzultace s 1. náměstkem Ministerstva zahraničních věcí Kamerunské republiky Felixem Mbayou a dále jednal s představiteli resortů obrany, zemědělství, energetiky nebo zdravotnictví. Podpořil rovněž projekt na podporu ekonomické diplomacie českých firem.

S prvním náměstkem Mbayou jednal státní tajemník Stašek o intenzifikaci bilaterální ekonomické a bezpečnostní spolupráci a aktuální situaci v regionu střední Afriky. „ČR považuje Kamerun za stabilní zemi regionu, byť čelící řadě bezpečnostních výzev,“ uvedl při jednání státní tajemník. V zájmu udržení rostoucí tendence vzájemných vztahů se oba partneři dohodli na výměně návštěv vrcholných představitelů obou zemí. Státní tajemník dále jednal s ministrem obrany Josephem Assomo, ministrem zemědělství a rozvoje venkova Gabrielem Mbairobo, ministryní školství Pauline Nalova, ministrem lesů a fauny Julesem Ndongo, ministrem energetiky Gastonem Essomba a ministrem zdravotnictví Malachie Manaouda.

Státní tajemník podpořil projekt ekonomické diplomacie, v rámci kterého zástupci šesti českých firem prezentovali kamerunským partnerům sofistikovaná řešení zaměřená na obrannou techniku, komplexní řešení výstavby nemocnic a jejich vybavení, obnovitelné zdroje energie a recyklace pevných odpadů a technologie pro udržitelný chov ryb.  Projekt zahrnoval schůzky se zástupci resortů za účasti představitelů přítomných českých firem a Česko-kamerunské obchodní komory. „Kamerun je jedna z mála afrických zemí, se kterou má ČR negativní obchodní bilanci. Dle mého názoru by příležitosti kamerunského trhu neměly zůstat stranou zájmu českých firem,“ zdůraznil státní tajemník. Zájem kamerunské strany o obchodně-ekonomickou spolupráci již dokládají pokročilá jednání několika českých firem.

V rámci programu státní tajemník navštívil záchrannou stanici primátů v Méfou, kde slavnostně zahájil další cyklus vzdělávacího projektu ZOO Praha „Toulavý autobus“. Jedná se o unikátní edukativní program pro kamerunské děti, během kterého se seznamují s myšlenkou udržitelného využívání pralesa a ochrany goril. ZOO Praha realizuje a financuje tento projekt od roku 2013. Od doby navázání diplomatických vztahů obou zemí v r. 1990 se jednalo o pracovní cestu doposud nejvyššího představitele ČR.

Státní tajemník Stašek navštívil Kamerun

Státní tajemník Stašek navštívil Kamerun

.