Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Rada FAC projednala financování rozvojové pomoci
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada FAC projednala financování rozvojové pomoci

 

V pondělí 25. listopadu 2019 zasedala v Bruselu Rada pro zahraniční věci (FAC) ve formátu ministrů pro rozvoj. Ministři hovořili zejména o budoucí finanční architektuře pro rozvoj, posoudili ale také možnosti podpory EU africkým zemím v tranzici. Českou delegaci vedl velvyslanec a stálý představitel ČR při EU Jakub Dürr.

V debatě o finanční architektuře panovala shoda na krátkodobých opatřeních navržených ve zprávě Skupiny moudrých. Česká republika spolu s dalšími členskými zeměmi EU považuje za důležité zapojení národních rozvojových institucí, zejména z menších členských států, do rozvojových projektů financovaných z prostředků EU.

V dlouhodobé perspektivě pak členské země považují za klíčové, aby před případným ustavením rozvojové banky EU byly nezávisle posouzeny možnosti i dopady vzniku takovéto instituce. „Česká republika dává přednost řešení, které nebude vyžadovat dodatečné finanční prostředky a nebude mít tedy dopad na národní rozpočty jednotlivých členských zemí,“ řekl velvyslanec Jakub Dürr, který na jednání zastupoval ministra zahraničních věcí ČR.

Ministři dále na příkladu Súdánu a Etiopie diskutovali  o vytváření pracovních míst pro mladé lidi, o tvorbě příznivého investičního prostředí i o podpoře soukromého sektoru v partnerských zemích procházejících složitou ekonomickou a politickou transformací.

V rámci pracovního oběda na téma gender a vzdělávání za účasti etiopského ministra školství pak velvyslanec Jakub Durr  představil rozvojové projekty, které ČR realizuje v Etiopii.

.