Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček navštívil s podnikatelskou delegací Milán
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček navštívil s podnikatelskou delegací Milán

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček navštívil v pondělí 25. listopadu 2019 italský Milán, kde zahájil Česko-italské obchodní fórum za účasti více než třicetičlenné české podnikatelské delegace. Šéf české diplomacie v druhém největším italském městě dále jednal s viceprezidentem Lombardie Fabriziem Salou, náměstkem ministra zahraničních věcí Ivanem Scalfarottim a starostou Milána Giuseppem Salou.

„Itálie je naším významným obchodním partnerem. Náš vzájemný obchod dosáhl loni rekordu, když poprvé překonal hranici 13 miliard eur. Lombardie patří k ekonomicky nejrozvinutějším regionům Evropy. Představuje tak velkou příležitost pro české podnikatele, které jsem s sebou přivezl,“ uvedl na úvod své cesty ministr. Vedle prohlubování ekonomických vztahů byly dalšími tématy jednání s viceprezidentem Salou regionální spolupráce v rámci EU a spolupráce v oblasti kultury.

Ministr během návštěvy zahájil také České-italské obchodní fórum, na kterém český byznys zastupovaly více než tři desítky podnikatelů. Pro ty se obchodní fórum stalo příležitostí pro navázání spolupráce s italskými partnery. Lombardie dnes tvoří 23 % HDP celé Itálie a směřuje sem významná část českého vývozu. Vývoz z ČR do Lombardie činí 2,48 miliard eur.

Šéf české diplomacie se dále setkal s náměstkem ministra zahraničních věcí Itálie Ivanem Scalfarottim, se kterým hovořil nejen o působení českých firem na italském trhu, ale také o aktuálních unijních tématech včetně příštího rozpočtu EU. Na závěr návštěvy druhého největšího města se ministr Petříček setkal se starostou Milána Giuseppem Salou. „V Miláně jsem již potřetí, minule jsem zde otevřel Generální konzulát, který poskytuje servis českým občanům i podnikatelům. Věřím, že má dnešní návštěva pomůže otevřít dveře dalším českým firmám na trh tohoto významného průmyslového regionu,“ řekl ministr Petříček.

Na okraj dnešní návštěvy se šéf české diplomacie setkal s ředitelem cyklistického závodu Giro d'Italia Maurem Vegnim, se kterým jednal o možnosti startu tohoto legendárního závodu v ČR.

galerie

Ministr Petříček navštívil s podnikatelskou delegací Milán

.