Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa navštívil Ghanu
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa navštívil Ghanu

 

Delegace podnikatelských firem z oblasti zdravotnictví vedená náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou a náměstkem ministra zdravotnictví Radkem Policarem navštívila ve dnech 24. - 26. listopadu 2019 Ghanu. Mise navazuje na dlouhodobě se rozvíjející vzájemné vztahy mezi Českem a Ghanou a jejím hlavní cílem je podpora českých zdravotnických firem, které se chtějí uplatnit na místním trhu.

Náměstek Tlapa zahájil návštěvu konzultacemi s náměstkem ministryně zahraničí Ghany Alhaji Mohammad Habibu Tijani, během kterých ocenil stabilitu země a ekonomický růst posledních let. „Ghana patří mezi naše největší obchodní partnery v subsaharské Africe a naším cílem je posunout se od modelu rozvojové spolupráce k rovnoprávnému vztahu založenému na ekonomické spolupráci,“ uvedl při jednání náměstek Tlapa. V  souvislosti s posílením ekonomické spolupráce náměstek ocenil podpis dohody o zamezení dvojího zdanění a apeloval na ratifikaci ghanským parlamentem. Podpořil rovněž dokončení sjednávané dohody o podpoře a ochraně investic. Náměstek Tlapa dále jednal s ghanským ministrem zdravotnictví Kwaku Agyaman-Manu. Kromě ekonomického aspektu spolupráce vyzdvihl také realizaci českého rozvojového programu MEDEVAC v Ghaně.

Delegace navštívila zdravotnický výbor ghanského parlamentu, kde se rovněž představily jednotlivé firmy. Podnikatelská část delegace pak podrobně prezentovala své portfolio v největší nemocnici západní Afriky v Korle Bu v Akkře. Součástí programu byla i návštěva polikliniky v Bortianoru, kterou spolu s dalšími devíti poliklinikami postavila v Centrálním regionu Ghany česká firma VAMED.

Vrcholem celé návštěvy byl B2B seminář, kterého se účastnili političtí reprezentanti obou zemí, zástupci firem českého zdravotnického sektoru a ghanských zdravotnických zařízení. Náměstek Tlapa zde vyzdvihl úspěchy na poli ekonomické spolupráce mezi Českem a Ghanou a poděkoval za vzájemnou spolupráci. Během úspěšného semináře se podařilo navázat četné kontakty mezi českými a ghanskými subjekty, které by se měly rozvinout v dlouhodobou spolupráci.

Součástí programu byla rovněž jednání pana náměstka Tlapy s ministrem obrany Dominicem Nitiwul a s ministrem vnitra Ambrose Dery. V obou případech byla hlavním tématem aktivní účast České republiky na stabilizaci regionu Sahelu, role Ghany při zajišťování regionální bezpečnosti a prohloubení bilaterální bezpečnostní spolupráce.

Náměstek Tlapa navštívil Ghanu

Náměstek Tlapa navštívil Ghanu

Náměstek Tlapa navštívil Ghanu

Náměstek Tlapa navštívil Ghanu

 

.