Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstkyně Grmelová v Madridu připomněla 100. výročí diplomatických vztahů a jednala o Agendě 2030
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstkyně Grmelová v Madridu připomněla 100. výročí diplomatických vztahů a jednala o Agendě 2030

 

Náměstkyně ministra zahraničních věcí Anita Grmelová navštívila ve dnech 3. – 4. prosince 2019 Madrid. Spolu s Ángeles Moreno Bau, zástupkyní státního tajemníka ministra zahraničních věcí Španělska, zahájila v budově Diplomatické školy odborný seminář k 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Českem a Španělskem a projednala též aktuální témata bilaterální spolupráce. U příležitosti klimatické konference COP 25 hovořila s vysokou komisařskou španělské vlády pro Agendu 2030 Cristinou Gallach Figueras, a to o konkrétních možnostech prosazování udržitelných cílů rozvoje.

Cílem návštěvy náměstkyně Anity Grmelové v Madridu bylo další posílení bilaterálních vztahů mezi Českem a Španělskem. Se zástupkyní státního tajemníka Ministerstva zahraničních věcí Španělska Ángeles Moreno Bau projednala též otázku rovnosti zastoupení mužů a žen v diplomacii, Agendu 2030 a perspektivy užší spolupráce mezi Diplomatickou školu Španělska a Diplomatickou akademií MZV ČR. Další pokračování této meziministerské spolupráce může mít značný význam i s výhledem na předsednictví obou zemí v EU.

Na půdě Diplomatické školy náměstkyně Grmelová zahájila odborný seminář k 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Českem a Španělskem. Během semináře k historickým aspektům vývoje diplomatických vztahů vystoupili například bývalý španělský státní tajemník pro zahraniční politiku a evropské záležitosti Ramón de Miguel, dále bývalý velvyslanec Španělska v ČR Pedro Calvo-Sotelo, bývalý velvyslanec a ředitel Diplomatické akademie MZV ČR Milan Jakobec a slovenský historik z Karlovy univerzity Maroš Timko. Mezi hosty figuroval i španělský diplomat Miguel Alonso Berrio.

U příležitosti návštěvy a na okraj klimatické konference COP25 v Madridu se uskutečnilo také jednání Anity Grmelové s vysokou komisařskou španělské vlády pro Agendu 2030 Cristinou Gallach Figueras. Předmětem rozhovoru bylo sdílení zkušeností s prosazováním udržitelných cílů rozvoje, a to nejen za účasti orgánů státní správy, nýbrž i s význačnou rolí soukromého sektoru, vzdělávacích institucí a organizací občanské společnosti.

galerie

Náměstkyně Grmelová v Madridu připomněla 100. výročí diplomatických vztahů a jednala o Agendě 2030

.