Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Miloslav Stašek jednal s partnery v Indonésii a podpořil pro-exportní zájmy českých firem
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Miloslav Stašek jednal s partnery v Indonésii a podpořil pro-exportní zájmy českých firem

 

Státní tajemník Miloslav Stašek navštívil ve dnech 9. - 12. prosince 2019 Indonésii, kde vedl konzultace s 1. náměstkem Ministerstva zahraničních věcí Mahendrou Siregarem, jednal s generálním sekretářem Ministerstva dopravy Djoko Sasono a s vrcholnými zástupci soukromých i státních podniků mj. společnosti PT Kereta. Na indonéské Střední Jávě se státní tajemník Stašek setkal se se sultánem Hamengkubuwono X a guvernérem Ganjarem Pranowo.

Na úvod pracovní cesty se státní tajemník Stašek v Yogyakartě setkal se sultánem Hamengkubuwono X., se kterým jednal zejména o možnosti uplatnění českých firem při budování místní železniční infrastruktury, ale i projektů na podporu rozvoje cestovního ruchu. V dalším významném centru indonéské Střední Jávy, městě Semarang, se státní tajemník setkal s guvernérem Ganjarem Pranowo a zástupci podnikatelské sféry a jednal o možnostech spolupráce místních podnikatelských subjektů s jejich možnými českými partnery. Státní tajemník představil sofistikovaná řešení českých podnikatelských subjektů v dopravním strojírenství, energetice, environmentálních technologiích ze zvláštním zřetelem na recyklaci odpadů, úpravny vody a čističky odpadních vod, jakož i možnosti rozvoje dostupnosti lékařské péče. „Jsem rád, že české firmy jsou nositeli komplexních řešení v oblasti budování zdravotnických zařízení a nemocnic v méně rozvinutých regionech“, sdělil státní tajemník Stašek svým partnerům. Guvérner Pranowo i sultán Hamengkubuwono X. akcentovali dynamiku Střední Jávy v kontextu investičních pobídek v oblasti, dostupnosti zkušené pracovní síly i konektivitě.

Poslední zastávkou návštěvy státního tajemníka v Indonésii bylo hlavní město Jakarta. Na indonéském MZV byl přijat 1. náměstkem ministryně zahraničních věcí Mahendrou Siregarem, s nímž hovořil o bilaterálních vztazích obou zemí, možnostech spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti, obchodu, vědy a výzkumu a aktuálních mezinárodních otázkách, jako je Brexit, přičemž diskuze se dotkla i problematiky palmového oleje, která aktuálně rezonuje vztahy EU a Indonésie. V zájmu další intenzifikace relace oba partneři rovněž projednali předpokládanou výměnu vzájemných návštěv vrcholných představitelů obou zemí.

Státní tajemník se dále setkal s generálním sekretářem Ministerstva dopravy Djoko Sasonem, se kterým jednal o možnostech užší bilaterální spolupráce v oblastech rozvoje dopravní infrastruktury. Zejména pro-exportní příležitosti v oblasti kolejových vozidel by neměly zůstat stranou zájmu českých podnikatelských subjektů, z nichž někteří již vedou pokročilá jednání o budoucích dodávkách. Indonéská vlády každým rokem alokuje na rozvoj infrastruktury 13 mld. USD, z toho plyne 20% do rozvoje kolejové dopravy. Rovněž slibné příležitosti skýtá rozvoj civilních leteckého segmentu Indonésie, zejm. pak dodávky systémů řízení leteckého provozu, radarových systémů, výcvik pilotů i dodávky letecké techniky (L 410) s možností operovat méně dostupné oblasti a nekomerční lety mezi stovkami indonéských ostrovů.

Státní tajemník Miloslav Stašek jednal s partnery v Indonésii

Státní tajemník Miloslav Stašek jednal s partnery v Indonésii

Státní tajemník Miloslav Stašek jednal s partnery v Indonésii

Státní tajemník Miloslav Stašek jednal s partnery v Indonésii

.