Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa se zúčastnil ministeriády ASEM v Madridu
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa se zúčastnil ministeriády ASEM v Madridu

 

Náměstek Martin Tlapa reprezentoval 16. prosince 2019 Českou republiku na 14. summitu ministrů zahraničních věcí států Evropy a Asie (ASEM) v Madridu. Jednání předsedal nový místopředseda Evropské komise a Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell. Náměstek Tlapa poukázal na globální význam spolupráce mezi evropskými a asijskými státy a ve svém projevu zdůraznil též nezbytnost naplňování Agendy 2030 a udržitelných cílů rozvoje. Na okraj summitu proběhla bilaterální setkání s hlavami delegací Indie, Bangladéše, Austrálie a Nového Zélandu. Současně náměstek Tlapa ve stejný den otevřel výstavu ke 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Česko republikou a Španělskem. 

 Již 14. summit evropských a asijských států ASEM, s názvem „Asie a Evropa: společně za efektivní multilateralismus“, slavnostně zahájil španělský král Filip VI. Summit vedle významu multilaterální spolupráce zdůraznil nezbytnost na pravidlech založeného mezinárodního řádu a obchodu. Jednání se dotklo řady aktuálních mezinárodních problémů, včetně situace na Korejském poloostrově, na Blízkém východě, v Íránu a Afghánistánu či utrpení Rohingů. V závěrečném prohlášení předsednictví nechyběl ani odkaz na vývoj na Ukrajině a důležitost naplňování rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Diskuse věnovala značnou pozornost bezpečnostním tématům, mj. i námořní a kybernetické bezpečnosti. Formát ASEM má velký význam při podpoře konektivity mezi Evropou a Asií, a to jak na úrovni politické či obchodní, tak v oblasti digitálního propojení. Klíčovým úkolem zůstává také efektivní spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí a boje proti klimatickým změnám.

Náměstek Tlapa na summitu poukázal též na globální význam spolupráce mezi Evropu a Asií, která představuje nezbytný předpoklad všestranného rozvoj vztahů i na úrovni regionů. „Zásadní je nejen prohlubování politické a ekonomické spolupráce mezi Evropou a Asií, nýbrž i vytváření intenzívních kontaktů na individuální bázi mezi občany obou kontinentů,“ vyzdvihnul Martin Tlapa ve svém projevu. Za zásadní pak označil konkrétní výstupy praktické spolupráce, které by mohly na příštím summitu v Kambodže vyhodnotit hlavy států ASEM.

Na okraj summitu proběhla bilaterální jednání náměstka Tlapy s jeho protějšky z Indie, Bangladéše, Austrálie a Nového Zélandu. Tématem setkání bylo další prohlubování bilaterální spolupráce s důrazem na všestranný rozvoj politických a obchodních vztahů s těmito zeměmi.

Ve stejný den náměstek Tlapa společně se státním tajemníkem MZV pro Evropskou unii Luisem M. Acquirianem Naldou zahájil výstavu ke 100. výročí navázání diplomatických vztahů, kterou připravil zastupitelský úřad ČR v Madridu ve spolupráci s partnery v ČR a ve Španělsku.

galerie

Náměstek Tlapa se zúčastnil ministeriády ASEM v Madridu

.