Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         english                        česky                    

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Chmelař na Globálním fóru o uprchlících
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Chmelař na Globálním fóru o uprchlících

 

Pod záštitou Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Ženevě proběhlo ve dnech 17. – 18. prosince 2019 Globální fórum o uprchlících. Hlavním cílem byla diskuze o dobrovolných příspěvcích k implementaci právně nezávazného Globálního kompaktu o uprchlících, přijatého Valným shromážděním OSN v loňském roce v New Yorku.

Za účasti generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese měli zúčastnění možnost vyměnit si zkušenosti a postupy, jak nejlépe řešit uprchlické krize ve světě. Českou republiku na fóru reprezentoval náměstek ministra zahraničních věcí Aleš Chmelař, který ve svém vystoupení zdůraznil, že prioritou České republiky je řešit problém uprchlictví přímo u zdroje. Potvrdil, že Česká republika se snaží dobrovolně přispět zejména k nalezení trvalého řešení problému vnitřně vysídlených osob a uprchlíků v prvních zemích svého vysídleni. Mezi strategické priority patří humanitárně-rozvojový-bezpečnostní nexus, aby se díky synergii posílila odolnost v zemích a regionech zranitelných v důsledku bezpečnostních rizik a potenciálních či probíhajících konfliktů.

Programy České republiky MEDEVAC a Pomoc na místě jsou svým pojetím a úspěšností ve světe unikátní. Dlouhodobým partnerem České republiky při implementaci projektů je UNHCR. Česká republika může být příkladem pro další země i v tom, že se této problematice věnuje více rezortů, které vzájemně efektivně spolupracují formou „whole of government approach“.

.