Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Novináři ze zemí Východního partnerství jednají v Černínském paláci
Foto: @MZV CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Novináři ze zemí Východního partnerství jednají v Černínském paláci

 

Náměstek ministra zahraničí Jaroslav Kurfürst zahájil 1. prosince 2022 v Černínském paláci dvoudenní Mediální konferenci Východního partnerství. MZV ČR konferenci pořádá ve spolupráci s Evropskou komisí a Rádiem Svobodná Evropa. Akce je součástí předsednictví ČR v Radě Evropské unie.

Účastníci konference - mezi nimi východoevropští novináři, nevládní experti, zástupci Evropské unie a další - diskutují o fungování nezávislých médií v zemích Východního partnerství (Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko) a možnostech jejich podpory ze strany EU. „Česká diplomacie dlouhodobě podporuje nezávislá média a v naší podpoře budeme pokračovat,” zdůraznil během zahájení náměstek ministra zahraničí Jaroslav Kurfürst.

„Děkuji české vládě, že je hostitelem Rádia Svobodná Evropa v Praze,” uvedl ve prezident Rádia Svobodná Evropa Jamie Fly, který také ocenil českou diplomatickou podporu vězněným pracovníkům RFE/RL a finanční podporu novinářských stipendií Václava Havla a Jiřího Dienstbiera.

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová pak ocenila práci ukrajinských novinářů v podmínkách ruské agrese a zdůraznila, že tato agrese Evropu sjednotila – Ukrajina a Moldavsko jsou nyní kandidáty členství v EU. „Ukrajinská práce na přibližování k EU je impozantní; na novém mediálním zákonu pracuje i nyní ve válečné situaci,” zdůraznila Věra Jourová. S úvodním projevem na konferenci  formou video zdravice vystoupila také náměstkyně ukrajinského ministra zahraničí Emine Džaparova.

 

.